HTML TABLE

Year Index Class Winner Class Type Desc
2004 2004_1 1 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2004 2004_2 2 Polly Money Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2004 2004_3 3 Sophie Peters Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2004 2004_4 4 Sophie Peters Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2004 2004_5 5 Nicola Rahleigh Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2004 2004_6 6 Nicola Rashleigh Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2004 2004_7 7 Katrin Tunstall Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2004 2004_9 9 Lauren Turner & Joseph Simpson Vocal – Junior Girls or Boys Duet under 14 years
2004 2004_10 10 Laura Nicholas Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2004 2004_11 11 Laura Nicholas Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2004 2004_12 12 Lisa Caddy & Jamie Bryce Vocal – Junior Vocal Duet – Any Voice – under 18 years
2004 2004_13 13 Alicia Allen Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2004 2004_14 14 Laura Nicholas Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2004 2004_21 21 Susan King Vocal – Adult Soprano
2004 2004_22 22 Annabelle Coad Vocal – Adult Mezzo Soprano
2004 2004_23 23 Christine Delbridge Vocal – Adult Contralto
2004 2004_24 24 Susan Odgers Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2004 2004_25 25 Keith Truscott Vocal – Adult Tenor
2004 2004_26 26 Dennis Harry Vocal – Adult Baritone
2004 2004_27 27 Albert Clemo Vocal – Adult Bass
2004 2004_28 28 Ken Andrew Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2004 2004_29 29 Keith Truscott Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2004 2004_30 30 Annabelle Coad Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2004 2004_31 31 Christopher Uren Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2004 2004_34 34 Christine Delbridge Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2004 2004_35 35 Annabelle Coad Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2004 2004_36 36 Susan King Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2004 2004_38 38 Ken Andrew Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2004 2004_39 39 Christine Delbridge Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2004 2004_40 40 Sylvia Curnow Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2004 2004_43 43 Buccas Four Vocal – Adult Quartet – Any Voices
2004 2004_44 44 Buccas Four Vocal – Adult Quartet – Male Voice
2004 2004_46 46 Susan Odgers Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2004 2004_48 48 Albert Clemo Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2004 2004_61 61 Buccas Four Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2004 2004_62 62 Phoenix Cornwall Ladies Harmony Chorus; St Austell Barbershop Barbershop Chorus
2004 2004_71 71 St Ia School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2004 2004_72 72 St Michael’s School; Helston Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2004 2004_74 74 Truro High School Intermediate Choir Choir Senior Schools – Intermediate
2004 2004_77 77 Mabe Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2004 2004_92 92 Colin Gillingham Pipe Organ/ Electronic Keyboard Pipe Organ — Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2004 2004_93 93 Christopher Uren Pipe Organ/ Electronic Keyboard Pipe Organ — Advanced – Grade 6 standard and above
2004 2004_94 94 Laureen Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2004 2004_95 95 John Willoughby Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2004 2004_98 98 Stephanie Barnes Handbells Handbells Ensemble – Open
2004 2004_101 101 Mark Hawken Piano Accordion Piano Accordion Solo – Open
2004 2004_103 103 Cober Valley Accordion Band Piano Accordion Piano Accordion Band – Open
2004 2004_106 106 Laura Luing Composition Composition – 13 years and under. Vocal; instrumental or both.
2004 2004_107 107 Gabriella Rutherford Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2004 2004_112 112 Lydia Jellitro Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2004 2004_113 113 Poppy Ellison Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2004 2004_114 114 Esther Fung & Christy Luk Pianoforte Duet – Grades 1-2 standard
2004 2004_115 115 Claire-Louise Auguste Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2004 2004_116 116 Tamsyn & Emma Allen Pianoforte Duet – Grades 3-4 standard
2004 2004_117 117 Bobo Chiu Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2004 2004_118 118 Sharon Wong & Viviam Hui Pianoforte Duet – Grades 5-6 standard
2004 2004_119 119 Gabriella Rutherford Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2004 2004_120 120 Bobo Chiu & Alison Tam Pianoforte Duet – Grades 7 standard and above
2004 2004_121 121 Christopher Bennett Pianoforte Solo — Open
2004 2004_131 131 Callum Wight Guitar – Classical Elementary to Grade 3 standard
2004 2004_132 132 Frances Louise Heale Guitar – Classical Intermediate – Grades 4 – 5 standard
2004 2004_133 133 Wut Williams Guitar – Classical Advanced – Grade 6 standard & above
2004 2004_135 135 Frances Louise Heale & Wut Williams Guitar – Classical Ensemble – under 15 years; 2 – 6 guitars
2004 2004_141 141 Florence Hawksworth Guitar – Acoustic Plectrum Style Beginners
2004 2004_142 142 Ryan Phillips Guitar – Acoustic Plectrum Style Elementary
2004 2004_143 143 Sophie Hay Guitar – Acoustic Plectrum Style Intermediate
2004 2004_144 144 “Frets” Guitar – Acoustic Plectrum Style Guitar Group – Open; Any number of players
2004 2004_151 151 Kirsten Lloyd-Leach Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2004 2004_152 152 Eliot Allison Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2004 2004_155 155 Redruth Strings Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2004 2004_161 161 Hannah Cracknell Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2004 2004_162 162 Kathy Byatt Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2004 2004_163 163 Ben Cracknell Recorder – Descant Open
2004 2004_164 164 Hannah Cracknell Recorder – Treble Girls or Boys under 10 years
2004 2004_166 166 Beth Schofield Recorder – Treble Open
2004 2004_168 168 Melissa Burley & Jenny Byatt Recorder – Groups Duet – Open
2004 2004_169 169 Devoran School Recorders Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2004 2004_170 170 Melissa Burley; Jenny & Sarah Byatt Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2004 2004_171 171 Amber Roberts Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2004 2004_172 172 Beth Schofield Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2004 2004_173 173 Claire-Louise Auguste Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2004 2004_174 174 Claire-Louise Auguste Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2004 2004_176 176 Viente Flute Choir Woodwind Woodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2004 2004_196 196 Elizabeth Hughes Percussion Tuned percussion – Open
2004 2004_201 201 Emily Evans Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2004 2004_202 202 Christopher Bond Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2004 2004_203 203 Amber Roberts Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2004 2004_204 204 Leanne Harvey Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2004 2004_205 205 John Hitchens Brass Open – Slow Melody
2004 2004_206 206 Nathan Richards Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2004 2004_207 207 John Hitchens Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2004 2004_208 208 Georgina & Emily Evans Brass Duet – under 11 years
2004 2004_209 209 Chloe Abbott & Christopher Bond Brass Duet – under 14 years
2004 2004_210 210 Rosie Langley & Simon Kendall Brass Duet – under 19 years
2004 2004_211 211 Norman Johns & Laura Gillot Brass Duet – Open
2004 2004_213 213 Porthleven Training Quartet Brass Quartet – under 14 years
2004 2004_214 214 Camborne Youth Band Brass Quartet – under 16 years
2004 2004_215 215 Camborne Youth Band Brass Quartet – Open
2004 2004_216 216 Camborne Youth Training Band Brass Ensemble – up to 12 players – under 14 years
2004 2004_219 219 Celtic Brass Ensemble Brass Ensemble – up to 12 players – Open
2004 2004_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Leanne Harvey Most Promising Brass Player
2004 2004_Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Frances Louise Heale Most Promising Guitar Player (under 18)
2004 2004_The N J Truscott Challenge The N J Truscott Challenge Christopher Uren Most Promising Organist
2004 2004_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Christopher Bennett Most Promising Pianist
2004 2004_Mr A Grubb Challenge Trophy Mr A Grubb Challenge Trophy Ben Cracknell Most Promising Recorder Player
2004 2004_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Kirsten Lloyd-Leach Most Promising Strings Player (under 18)
2004 2004_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Jamie Bryce Most Promising Vocalist (under 18)
2004 2004_Mr & Mrs Wills Challenge Cup Mr & Mrs Wills Challenge Cup Claire-Louise Auguste Most Promising Woodwind Player
2004 2004_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2004 2004_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Emily Evans Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2004 2004_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Ben Cracknell Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2004 2004_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy John Hitchens Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2004 2004_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup John Hitchens Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2004 2004_The Ron Barrett Trophy The Ron Barrett Trophy Chacewater C P School Special Awards Award to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2004 2004_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate St Michaels School; Helston Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2004 2004_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Annabelle Coad Special Awards Award to the Best female singer
2004 2004_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Ken Andrew Special Awards Awarded to the Best male singer
2005 2005_1 1 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2005 2005_2 2 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2005 2005_3 3 Sophie Peters Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2005 2005_4 4 Sophie Peters Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2005 2005_5 5 Alicia Allen Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2005 2005_6 6 Laura Nicholas Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2005 2005_7 7 Katrin Tunstall Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2005 2005_8 8 Trystan Bennett Vocal – Junior Boys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
2005 2005_9 9 Neroli Dodge & Sarah Carbis Vocal – Junior Girls or Boys Duet under 14 years
2005 2005_10 10 Laura Nicholas Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2005 2005_11 11 Katrin Tunstall Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2005 2005_13 13 Sophie Peters Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2005 2005_14 14 Laura Nicholas Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2005 2005_21 21 Rachel Peters Vocal – Adult Soprano
2005 2005_22 22 Annabelle Coad Vocal – Adult Mezzo Soprano
2005 2005_23 23 Joan Parton Vocal – Adult Contralto
2005 2005_24 24 Annabelle Coad Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2005 2005_25 25 Geoffrey Phillips Vocal – Adult Tenor
2005 2005_26 26 Sydney Mitchell Vocal – Adult Baritone
2005 2005_27 27 Albert Clemo Vocal – Adult Bass
2005 2005_28 28 Geoffrey Phillips Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2005 2005_29 29 Sydney Mitchell Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2005 2005_30 30 Annabelle Coad Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2005 2005_31 31 Hannah Pascoe Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2005 2005_34 34 Joan Parton Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2005 2005_35 35 Hannah Pascoe Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2005 2005_36 36 Susan King Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2005 2005_38 38 Hannah Pascoe Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2005 2005_39 39 Christine Delbridge Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2005 2005_40 40 Lisa Caddy Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2005 2005_41 41 Sydney Mitchell & David Rashleigh Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2005 2005_46 46 Joan Parton Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2005 2005_48 48 Sydney Mitchell Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2005 2005_71 71 St Ia School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2005 2005_72 72 Treleigh CP School Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2005 2005_73 73 Lanner Primary School Choir Primary Schools – Advanced
2005 2005_76 76 Springfield Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2005 2005_77 77 Camborne Circuit Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2005 2005_78 78 St Austell Male Choir Choir Male Voice Choirs – Intermediate
2005 2005_79 79 Holman Climax MVC Choir Male Voice Choirs – Advanced
2005 2005_92 92 Colin Gillingham Pipe Organ/ Electronic Keyboard Pipe Organ — Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2005 2005_94 94 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2005 2005_95 95 Jodie Morris Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2005 2005_106 106 Christopher Bond Composition Composition – 13 years and under. Vocal; instrumental or both.
2005 2005_112 112 Imogen Barnes Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2005 2005_113 113 Sarah Eddy Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2005 2005_115 115 Christopher Bond Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2005 2005_117 117 Claire-Louise Auguste Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2005 2005_119 119 John Sellars Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2005 2005_121 121 Christopher Bennett Pianoforte Solo — Open
2005 2005_131 131 Laureen Hodge Guitar – Classical Elementary to Grade 3 standard
2005 2005_141 141 Juliette Lyon Guitar – Acoustic Plectrum Style Beginners
2005 2005_142 142 Harri Besceli Guitar – Acoustic Plectrum Style Elementary
2005 2005_143 143 Ryan Phillips Guitar – Acoustic Plectrum Style Intermediate
2005 2005_144 144 Chacewater School Guitar – Acoustic Plectrum Style Guitar Group – Open; Any number of players
2005 2005_151 151 Rebecca Toy Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2005 2005_153 153 Elizabeth Gregg Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2005 2005_154 154 Christopher Bennett Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2005 2005_155 155 Weeth Flying Bows Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2005 2005_161 161 Holly Jones Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2005 2005_162 162 Kathy Byatt Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2005 2005_163 163 Jenny Byatt Recorder – Descant Open
2005 2005_164 164 Fiona Chegwidden Recorder – Treble Girls or Boys under 10 years
2005 2005_165 165 Kathy Byatt Recorder – Treble Girls or Boys under 12 years
2005 2005_166 166 Jenny Byatt Recorder – Treble Open
2005 2005_168 168 Zoe Eades & Melissa Burley Recorder – Groups Duet – Open
2005 2005_170 170 Cusvey Players Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2005 2005_171 171 Ailsa Sutherland Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2005 2005_172 172 Emma Harris Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2005 2005_173 173 Robyn Beresford Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2005 2005_174 174 Robyn Beresford Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2005 2005_176 176 Viente Flute Choir Woodwind Woodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2005 2005_178 178 Emma Bassett & Amanda Williams Woodwind Woodwind Duet – under 16 years. Any two woodwind instruments
2005 2005_179 179 Charlotte Osman & Claire-Louise Auguste Woodwind Woodwind Duet – Open. Any two woodwind instruments
2005 2005_201 201 Emily Evans Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2005 2005_202 202 Chloe Abbott Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2005 2005_204 204 Nathan Richards Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2005 2005_205 205 Norman Johns Brass Open – Slow Melody
2005 2005_206 206 Jessica Tredrea Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2005 2005_207 207 Norman Johns Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2005 2005_208 208 Cecilia Carlisle & Matthew Brown Brass Duet – under 11 years
2005 2005_209 209 Ben & James Saldivar Brass Duet – under 14 years
2005 2005_210 210 Peter Harvey & Amber Roberts Brass Duet – under 19 years
2005 2005_211 211 Andrew Annear & Kevin Dower Brass Duet – Open
2005 2005_212 212 Camborne Youth Band Brass Quartet – under 12 years
2005 2005_214 214 Camborne Youth Band Brass Quartet – under 16 years
2005 2005_215 215 Redruth Wine Gums Brass Quartet – Open
2005 2005_219 219 Camborne Youth Band Brass Ensemble – up to 12 players – Open
2005 2005_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Chloe Abbott Most Promising Brass Player
2005 2005_Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Laureen Hodge Most Promising Guitar Player (under 18)
2005 2005_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Christopher Bennett Most Promising Pianist
2005 2005_Mr A Grubb Challenge Trophy Mr A Grubb Challenge Trophy Kathy Byatt Most Promising Recorder Player
2005 2005_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Christopher Bennett Most Promising Strings Player (under 18)
2005 2005_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Sophie Peters Most Promising Vocalist (under 18)
2005 2005_Mr & Mrs Wills Challenge Cup Mr & Mrs Wills Challenge Cup Robyn Beresford Most Promising Woodwind Player
2005 2005_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Holman Climax MVC Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2005 2005_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Camborne Circuit Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2005 2005_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Holman Climax MVC Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2005 2005_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Emily Evans Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2005 2005_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Luke Chappell Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2005 2005_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Robyn Beresford Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2005 2005_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Nathan Richards Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2005 2005_The Ron Barrett Trophy The Ron Barrett Trophy Chacewater C P School Special Awards Award to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2005 2005_The Tom Clemens Memorial Cup The Tom Clemens Memorial Cup Claire-Louise Auguste Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2005 2005_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate Lanner Primary School Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2005 2005_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Hannah Pascoe Special Awards Award to the Best female singer
2005 2005_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Sydney Mitchell Special Awards Awarded to the Best male singer
2006 2006_1 1 Lowenna Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2006 2006_2 2 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2006 2006_3 3 Octavia Hardman Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2006 2006_4 4 Foxey Hardman Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2006 2006_5 5 Sophie Peters Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2006 2006_6 6 Sophie Peters Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2006 2006_7 7 Laura Nicholas Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2006 2006_8 8 Trystan Bennett Vocal – Junior Boys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
2006 2006_9 9 Neroli Dodge & Charlotte Bellingham Vocal – Junior Girls or Boys Duet under 14 years
2006 2006_10 10 Laura Nicholas Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2006 2006_11 11 Sophie Peters Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2006 2006_13 13 Karenza Hurr Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2006 2006_14 14 Sophie Peters Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2006 2006_15 15 Laura Nicholas Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2006 2006_21 21 Rachel Peters Vocal – Adult Soprano
2006 2006_22 22 Annabelle Coad Vocal – Adult Mezzo Soprano
2006 2006_23 23 Joan Parton Vocal – Adult Contralto
2006 2006_24 24 Rachel Peters Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2006 2006_25 25 Mark Williams Vocal – Adult Tenor
2006 2006_27 27 Albert Clemo Vocal – Adult Bass
2006 2006_28 28 Ken Andrew Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2006 2006_29 29 Ken Andrew Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2006 2006_30 30 Rachel Peters Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2006 2006_31 31 Roxanne Leeson-James Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2006 2006_34 34 Joan Parton Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2006 2006_35 35 Rachel Peters Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2006 2006_36 36 Susan King Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2006 2006_38 38 Roxanne Leeson-James Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2006 2006_39 39 Laura Nicholas Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2006 2006_40 40 Joan Parton� Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2006 2006_41 41 Vanessa Strike & Christine Taylor Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2006 2006_43 43 Buccas Four Vocal – Adult Quartet – Any Voices
2006 2006_44 44 Buccas Four Vocal – Adult Quartet – Male Voice
2006 2006_45 45 The Carolinas Vocal – Adult Ensemble – not more than 12 voices
2006 2006_46 46 Joan Parton Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2006 2006_47 47 The Carolinas Vocal – Adult Folk Song – Ensemble (3 – 8 Performers)
2006 2006_48 48 Albert Clemo� Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2006 2006_61 61 Buccas Four Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2006 2006_62 62 Phoenix Cornwall Ladies Harmony Chorus Barbershop Barbershop Chorus
2006 2006_71 71 St Ia School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2006 2006_72 72 Newlyn School Choir Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2006 2006_74 74 Richard Lander Dowland Choir Choir Senior Schools – Intermediate
2006 2006_75 75 Richard Lander Taverner Choir Choir Senior Schools – Advanced
2006 2006_76 76 Springfield Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2006 2006_77 77 Camborne Circuit Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2006 2006_78 78 Praze-Hayle Male Voice Choir Choir Male Voice Choirs – Intermediate
2006 2006_79 79 Four Lanes Male Choir Choir Male Voice Choirs – Advanced
2006 2006_86 86 RAOST Singers Choir Novice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
2006 2006_93 93 Christopher Uren Pipe Organ/ Electronic Keyboard Pipe Organ — Advanced – Grade 6 standard and above
2006 2006_95 95 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2006 2006_96 96 Laureen Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2006 2006_101 101 Mark Hawken Piano Accordion Piano Accordion Solo – Open
2006 2006_112 112 Imogen Barnes Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2006 2006_113 113 Katie Carpenter Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2006 2006_115 115 Tom Haydney Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2006 2006_117 117 Claire-Louise Auguste Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2006 2006_119 119 James Saldivar Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2006 2006_121 121 Christopher Uren Pianoforte Solo — Open
2006 2006_131 131 Chloe Abbott & Christopher Bond Guitar – Classical Elementary to Grade 3 standard
2006 2006_133 133 Christopher Bond Guitar – Classical Advanced – Grade 6 standard & above
2006 2006_141 141 William Lyon Guitar – Acoustic Plectrum Style Beginners
2006 2006_142 142 Juliette Lyon Guitar – Acoustic Plectrum Style Elementary
2006 2006_143 143 Ross Pascoe Guitar – Acoustic Plectrum Style Intermediate
2006 2006_144 144 Threemilestone C P School Guitar – Acoustic Plectrum Style Guitar Group – Open; Any number of players
2006 2006_151 151 Ipshita Gupta Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2006 2006_152 152 Rebecca Toy Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2006 2006_153 153 Kirsten Lloyd-Leach Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2006 2006_154 154 Kirsten Lloyd-Leach Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2006 2006_155 155 Ipshita Gupta & Molly Counter Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2006 2006_161 161 Zoe Dewar Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2006 2006_162 162 Melissa Mitchell Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2006 2006_163 163 Ben Cracknell Recorder – Descant Open
2006 2006_166 166 Ben Cracknell Recorder – Treble Open
2006 2006_167 167 Zoe Dewar & Tegan Thompson Recorder – Groups Duet – Primary school children
2006 2006_168 168 Jenny Byatt & Melissa Burley Recorder – Groups Duet – Open
2006 2006_169 169 Mabe; Penryn Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2006 2006_170 170 Cusvey Players; Twelveheads Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2006 2006_171 171 Kelsey Stevenson Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2006 2006_172 172 Amelia Picket Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2006 2006_173 173 Claire-Louise Auguste Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2006 2006_174 174 Claire-Louise Auguste Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2006 2006_201 201 Emily Evans Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2006 2006_202 202 Cecilia Carlisle Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2006 2006_203 203 Samuel Eddy Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2006 2006_204 204 Nathan Richards Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2006 2006_205 205 Chloe Abbott Brass Open – Slow Melody
2006 2006_206 206 Samuel Eddy Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2006 2006_207 207 Nathan Richards Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2006 2006_210 210 Rebecca Merritt & Samuel Eddy Brass Duet – under 19 years
2006 2006_211 211 Andrew Annear & Kevin Dower Brass Duet – Open
2006 2006_212 212 Camborne Youth Band Brass Quartet – under 12 years
2006 2006_214 214 Camborne Youth Band Brass Quartet – under 16 years
2006 2006_215 215 Camborne Youth Band Brass Quartet – Open
2006 2006_216 216 Camborne Youth Band Brass Ensemble – up to 12 players – under 14 years
2006 2006_218 218 Camborne Youth Band Brass Ensemble – up to 12 players – under 18 years
2006 2006_219 219 Lanner Band Brass Ensemble – up to 12 players – Open
2006 2006_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Celia Carlisle Most Promising Brass Player
2006 2006_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup James Saldivar Most Promising Pianist
2006 2006_Mr A Grubb Challenge Trophy Mr A Grubb Challenge Trophy Ben Cracknell Most Promising Recorder Player
2006 2006_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Kirsten Lloyd-Leach Most Promising Strings Player (under 18)
2006 2006_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Sophie Peters Most Promising Vocalist (under 18)
2006 2006_Mr & Mrs Wills Challenge Cup Mr & Mrs Wills Challenge Cup Claire-Louise Auguste Most Promising Woodwind Player
2006 2006_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2006 2006_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Phoenix Cornwall Ladies Harmony Chorus Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2006 2006_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2006 2006_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Karenza Hurr; Foxey Hardman Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2006 2006_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Tom Haydney; Katy Carpenter; Foxey Hardman Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2006 2006_Monetary Award of �100 (sponsored by the Camborne Music Festival) Monetary Award of �100 (sponsored by the Camborne Music Festival) Newlyn C P School Special Awards Awarded to the School Choir obtaining the highest aggregate mark
2006 2006_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2006 2006_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Nathan Richards Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2006 2006_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup Nathan Richards Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2006 2006_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2006 2006_The Ron Barrett Trophy The Ron Barrett Trophy Threemilestone C P School Special Awards Award to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2006 2006_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Imogen Barnes Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2006 2006_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate Newlyn School Choir Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2006 2006_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Rachel Peters Special Awards Award to the Best female singer
2006 2006_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Adam Nicholls Special Awards Awarded to the Best male singer
2007 2007_1 1 Lowenna Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2007 2007_2 2 Kerenza Hurr � Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2007 2007_3 3 Trystan Bennett � Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2007 2007_4 4 Kerenza Hurr � Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2007 2007_5 5 Sophie Peters Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2007 2007_6 6 Sophie Peters � Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2007 2007_7 7 Holly Stott – Penna Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2007 2007_8 8 Trystan Bennett Vocal – Junior Boys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
2007 2007_9 9 Lydia Jelitko & Kathryn Mcdermott� Vocal – Junior Girls or Boys Duet under 14 years
2007 2007_10 10 Laura Macdonald � Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2007 2007_11 11 Holly Stott – Penna� Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2007 2007_12 12 Rachael Benney & Amber Orchard� Vocal – Junior Vocal Duet – Any Voice – under 18 years
2007 2007_13 13 Kerenza Hurr � Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2007 2007_14 14 Rachael Benny � Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2007 2007_15 15 Sophie Harrington � Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2007 2007_21 21 Rachel Peters Vocal – Adult Soprano
2007 2007_22 22 Karen Abbott Vocal – Adult Mezzo Soprano
2007 2007_23 23 Joan Parton Vocal – Adult Contralto
2007 2007_24 24 Rachel Peters� Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2007 2007_25 25 Stephen James Vocal – Adult Tenor
2007 2007_27 27 Philip Jones � Vocal – Adult Bass
2007 2007_28 28 Paul Nesbitt � Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2007 2007_29 29 Sylvia Curnow � Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2007 2007_30 30 Rachel Peters Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2007 2007_31 31 Christopher Uren Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2007 2007_34 34 Kirsty Rowe Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2007 2007_35 35 Joan Parton Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2007 2007_36 36 Kirsty Rowe Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2007 2007_37 37 Rachel & Diana Peters� Vocal – Adult Operatic Duet – Open
2007 2007_38 38 Roxanne Bray Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2007 2007_39 39 Laura Nicholas Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2007 2007_40 40 Roxanne Bray Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2007 2007_41 41 Vanessa Strike & Christine Taylor Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2007 2007_43 43 Buccas Four Vocal – Adult Quartet – Any Voices
2007 2007_44 44 Buccas Four � Vocal – Adult Quartet – Male Voice
2007 2007_45 45 The Glee Singers Vocal – Adult Ensemble – not more than 12 voices
2007 2007_46 46 Kirsty Rowe Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2007 2007_47 47 The Caroliners Vocal – Adult Folk Song – Ensemble (3 – 8 Performers)
2007 2007_48 48 David Clemo Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2007 2007_49 49 Kirsty Rowe Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2007 2007_50 50 Joan Parton Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2007 2007_61 61 Buccas Four Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2007 2007_71 71 St Maddern’s C of E Primary School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2007 2007_72 72 Treleigh CP Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2007 2007_73 73 Perranporth School Choir Choir Primary Schools – Advanced
2007 2007_76 76 Springfield Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2007 2007_77 77 Mabe Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2007 2007_78 78 Praze – Hayle MVC Choir Male Voice Choirs – Intermediate
2007 2007_79 79 Four Lanes Male Choir� Choir Male Voice Choirs – Advanced
2007 2007_80 80 RAOST Youth Choir Choir Junior Novice Choir – 18 years & under
2007 2007_81 81 Lockwood Urban Dance & Theatre School� Choir Youth Choirs (Under 21 years) – other than Schools
2007 2007_86 86 Menherion Singers� Choir Novice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
2007 2007_93 93 Christopher Uren Pipe Organ/ Electronic Keyboard Pipe Organ — Advanced – Grade 6 standard and above
2007 2007_94 94 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2007 2007_95 95 Laureen Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2007 2007_101 101 Marion Burch Piano Accordion Piano Accordion Solo – Open
2007 2007_107 107 Christopher Bond Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2007 2007_112 112 Owen Harvey Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2007 2007_113 113 Abby Spittle Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2007 2007_114 114 Sophie Collins & Alicia Jouvenaar� Pianoforte Duet – Grades 1-2 standard
2007 2007_115 115 Mercedes Harris� Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2007 2007_117 117 Tom Haydney� Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2007 2007_119 119 Clare Reeves� Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2007 2007_121 121 Clare Reeves� Pianoforte Solo — Open
2007 2007_141 141 Gabrielle Noble Guitar – Acoustic Plectrum Style Beginners
2007 2007_142 142 Chantelle Noble Guitar – Acoustic Plectrum Style Elementary
2007 2007_143 143 Ross Pascoe Guitar – Acoustic Plectrum Style Intermediate
2007 2007_144 144 The Nobles Duo Guitar – Acoustic Plectrum Style Guitar Group – Open; Any number of players
2007 2007_151 151 Penny Colloff Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2007 2007_152 152 Rebecca Toy Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2007 2007_153 153 Kirsten Lloyd-Leach Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2007 2007_154 154 Kirsten Lloyd-Leach Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2007 2007_155 155 Trewirgie Strings Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2007 2007_161 161 Kerenza Hurr Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2007 2007_162 162 Melissa Mitchell Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2007 2007_163 163 Ben Cracknell Recorder – Descant Open
2007 2007_166 166 Ben Cracknell Recorder – Treble Open
2007 2007_167 167 Melissa Mitchell & Niamh Lister Recorder – Groups Duet – Primary school children
2007 2007_168 168 Jenny Byatt & Ben Cracknell Recorder – Groups Duet – Open
2007 2007_169 169 Mabe 2 Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2007 2007_170 170 Richard Lander School Recorder Group Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2007 2007_171 171 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2007 2007_172 172 Rosie Mitchell Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2007 2007_173 173 Bethany Tremayne Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2007 2007_174 174 Robyn Beresford Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2007 2007_191 191 Christopher Bond & Chloe Abbott Any Instrument Any Instrument & Piano Duet – Any instrument may include brass; strings; or woodwind (both performers being judged)
2007 2007_201 201 Benjamin Abbott Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2007 2007_202 202 Matthew Brown Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2007 2007_203 203 Georgina Evans Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2007 2007_204 204 Chloe Abbott Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2007 2007_205 205 Chloe Abbott Brass Open – Slow Melody
2007 2007_206 206 Samuel Eddy Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2007 2007_209 209 Matthew Brown & Emily Brown Brass Duet – under 14 years
2007 2007_210 210 Rebecca Merritt & Samuel Eddy Brass Duet – under 19 years
2007 2007_211 211 Christopher Bond & Chloe Abbott Brass Duet – Open
2007 2007_212 212 Camborne Youth Band Brass Quartet – under 12 years
2007 2007_219 219 Lanner Band Brass Ensemble – up to 12 players – Open
2007 2007_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Chloe Abbott Most Promising Brass Player
2007 2007_Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Sophie French Constant Most Promising Guitar Player (under 18)
2007 2007_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Christopher Bond Most Promising Pianist
2007 2007_Mr A Grubb Challenge Trophy Mr A Grubb Challenge Trophy Ben Cracknell Most Promising Recorder Player
2007 2007_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Kirsten Lloyd – Leach Most Promising Strings Player (under 18)
2007 2007_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Sophie Peters Most Promising Vocalist (under 18)
2007 2007_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Robyn Beresford Most Promising Woodwind Player (under 18)
2007 2007_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2007 2007_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2007 2007_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2007 2007_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Kerenza Hurr Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2007 2007_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Sophie French Constant Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2007 2007_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Christopher Bond Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2007 2007_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2007 2007_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Sam Eddy & Rebecca Merritt; Lanner Band Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2007 2007_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup Chloe Abbott Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2007 2007_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2007 2007_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Mercedes Harris Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2007 2007_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate St Maddern’s School; Madron Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2007 2007_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Roxanne Bray Special Awards Award to the Best female singer
2007 2007_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Paul Nesbitt Special Awards Awarded to the Best male singer
2008 2008_1 1 Lowenna Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2008 2008_3 3 Bromley Hurn Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2008 2008_4 4 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2008 2008_5 5 Rachel Benney Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2008 2008_6 6 Hannah Atkins Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2008 2008_7 7 Laura Macdonald Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2008 2008_8 8 Trystan Bennett Vocal – Junior Boys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
2008 2008_10 10 Laura Macdonald Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2008 2008_11 11 Laura Macdonald Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2008 2008_13 13 Georgina Rowe Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2008 2008_14 14 Bromley Hurn Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2008 2008_15 15 Laura Macdonald Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2008 2008_21 21 Alice Margetts Vocal – Adult Soprano
2008 2008_22 22 Annabelle Coad Vocal – Adult Mezzo Soprano
2008 2008_23 23 Christine Cumber Vocal – Adult Contralto
2008 2008_24 24 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2008 2008_25 25 Paul Nesbitt Vocal – Adult Tenor
2008 2008_26 26 Sydney Mitchell Vocal – Adult Baritone
2008 2008_27 27 Albert Clemo Vocal – Adult Bass
2008 2008_28 28 Sydney Mitchell Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2008 2008_29 29 Holly Stott-Penna Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2008 2008_30 30 Alice Margetts Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2008 2008_31 31 Lauren Trudgeon Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2008 2008_32 32 Annabelle Coad Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2008 2008_34 34 Alice Margetts Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2008 2008_35 35 Holly Stott-Penna Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2008 2008_36 36 Alice Margetts Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2008 2008_37 37 Jo Allford-Gretton & Lynn Blake Vocal – Adult Operatic Duet – Open
2008 2008_38 38 Roxanne Bray Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2008 2008_39 39 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2008 2008_40 40 Katie Maundrell Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2008 2008_41 41 David Rashleigh & Sydney Mitchell Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2008 2008_42 42 Bal Maidens Vocal – Adult Trio – Open
2008 2008_45 45 Sine Nominee Ensemble Vocal – Adult Ensemble – not more than 12 voices
2008 2008_46 46 Janette Eathorne Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2008 2008_48 48 Albert Clemo Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2008 2008_49 49 Brett Jay Davis Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2008 2008_50 50 Roxanne Bray Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2008 2008_51 51 Bromley & Karen Hurn Vocal – Adult Parent & Child. Vocal or instrumental or both
2008 2008_62 62 The Avonbelles Barbershop Barbershop Chorus
2008 2008_72 72 Newlyn School Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2008 2008_74 74 Sorelli Choir Senior Schools – Intermediate
2008 2008_76 76 Springfield Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2008 2008_77 77 Camborne Circuit Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2008 2008_79 79 Four Lanes Male Choir Choir Male Voice Choirs – Advanced
2008 2008_81 81 RAOST Youth Choir Choir Youth Choirs (Under 21 years) – other than Schools
2008 2008_83 83 Menherion Singers Choir Choirs under 30 Voices
2008 2008_85 85 RAOST Singers Choir Mixed Choirs
2008 2008_94 94 Alicia Jouvenaar Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2008 2008_95 95 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2008 2008_96 96 Laureen Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2008 2008_101 101 Marion Burch Piano Accordion Piano Accordion Solo – Open
2008 2008_107 107 Christopher Bond Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2008 2008_112 112 Poppy Fenn Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2008 2008_113 113 Luke Sumption Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2008 2008_114 114 Sophie Collins & Alicia Jouvenaar Pianoforte Duet – Grades 1-2 standard
2008 2008_115 115 Katie Carpenter Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2008 2008_117 117 Tom Haydney Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2008 2008_119 119 Claire Reeves Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2008 2008_121 121 James Saldivar Pianoforte Solo — Open
2008 2008_141 141 Liam Kristoffy Guitar – Acoustic Plectrum Style Beginners
2008 2008_142 142 William Lyon Guitar – Acoustic Plectrum Style Elementary
2008 2008_143 143 Juliette Lyon Guitar – Acoustic Plectrum Style Intermediate
2008 2008_144 144 Threemilestone CP Duo Guitar – Acoustic Plectrum Style Guitar Group – Open; Any number of players
2008 2008_151 151 Sabine Hoadley Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2008 2008_152 152 Eva Edgeworth Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2008 2008_153 153 Sophie Edwards Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2008 2008_154 154 Frederica Poznansky Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2008 2008_156 156 Sophie Edwards & Florence Martin Strings String Group – 2 or more players
2008 2008_161 161 Lauren Moyle Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2008 2008_162 162 Charlie Ingham Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2008 2008_163 163 Jenny Byatt Recorder – Descant Open
2008 2008_165 165 Georgina Ashby Recorder – Treble Girls or Boys under 12 years
2008 2008_166 166 Jenny Byatt Recorder – Treble Open
2008 2008_167 167 Rosie Matthews & Rebecca Jackson Recorder – Groups Duet – Primary school children
2008 2008_169 169 Mabe “A” Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2008 2008_171 171 Kristina Jelitko Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2008 2008_172 172 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2008 2008_173 173 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2008 2008_174 174 Bethany Tremayne Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2008 2008_175 175 Bethany Tremayne Woodwind Any Woodwind Instrument – Open
2008 2008_176 176 St Meriadoc Ensemble Woodwind Woodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2008 2008_201 201 Martha Carlisle Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2008 2008_202 202 Cecilia Carlisle Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2008 2008_203 203 Kathryn Mcdermott Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2008 2008_204 204 Chloe Abbott Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2008 2008_205 205 Amber Roberts Brass Open – Slow Melody
2008 2008_206 206 Cecilia Carlisle Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2008 2008_207 207 Amber Roberts Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2008 2008_209 209 Cecilia & Martha Carlisle Brass Duet – under 14 years
2008 2008_210 210 Amber Roberts & Martha Carlisle Brass Duet – under 19 years
2008 2008_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Cecilia Carlisle Most Promising Brass Player
2008 2008_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Luke Sumption Most Promising Pianist
2008 2008_Mr A Grubb Challenge Trophy Mr A Grubb Challenge Trophy Jenny Byatt Most Promising Recorder Player
2008 2008_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Sophie Edwards Most Promising Strings Player (under 18)
2008 2008_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Laura MacDonald Most Promising Vocalist (under 18)
2008 2008_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Bethany Tremayne Most Promising Woodwind Player (under 18)
2008 2008_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl RAOST Singers Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2008 2008_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton The Avonbelles Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2008 2008_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2008 2008_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Eva Edgeworth & Lauren Moyle Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2008 2008_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Sophie Edwards & Katie Maundrell Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2008 2008_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Sophie Edwards Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2008 2008_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Bethany Tremayne Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2008 2008_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Amber Roberts Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2008 2008_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup Amber Roberts Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2008 2008_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Raost Singers Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2008 2008_The Ron Barrett Trophy The Ron Barrett Trophy Threemilestone CP School Special Awards Award to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2008 2008_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Luke Sumption Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2008 2008_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate RAOST Youth Choir Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2008 2008_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Holly Stott-Penna Special Awards Award to the Best female singer
2008 2008_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award David Rashleigh Special Awards Awarded to the Best male singer
2009 2009_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Emily Evans Most Promising Brass Player
2009 2009_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Christopher Bond Most Promising Pianist
2009 2009_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Niamh Lister Most Promising Recorder Player (under 18)
2009 2009_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Lauren Bose Most Promising Strings Player (under 18)
2009 2009_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Kerenza Hurr Most Promising Vocalist (under 18)
2009 2009_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Katie Maundrell Most Promising Woodwind Player (under 18)
2009 2009_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2009 2009_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2009 2009_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2009 2009_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Amy Campbell Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2009 2009_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Amy Campbell Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2009 2009_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Christopher Bond Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2009 2009_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Sophie Edwards Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2009 2009_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Simon Phillips & Helga Brass Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2009 2009_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup Jack Carlisle Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2009 2009_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2009 2009_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Bethany Atkinson Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2009 2009_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate St Maddern’s C of E School & Sorelli Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2009 2009_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Laura Nicholas Special Awards Award to the Best female singer
2009 2009_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Adam Nicholls Special Awards Awarded to the Best male singer
2010 2010_1 1 Ashay Divekar Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2010 2010_2 2 Jessica Scarlet Hudson Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2010 2010_3 3 Bethany Williams Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2010 2010_4 4 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2010 2010_5 5 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2010 2010_6 6 Laura Sutton Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2010 2010_7 7 Sami-Jane Slater Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2010 2010_9 9 Hannah Mead & Samantha Judge Vocal – Junior Girls or Boys Duet under 14 years
2010 2010_10 10 Trystanbennett Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2010 2010_11 11 Kirsten Mulcahy Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2010 2010_12 12 Sami-Jane Slater & Laura Sutton Vocal – Junior Vocal Duet – Any Voice – under 18 years
2010 2010_13 13 Darcy Wilson Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2010 2010_14 14 Kerenza Hurr Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2010 2010_21 21 Sylvia Curnow Vocal – Adult Soprano
2010 2010_24 24 Jo Wood Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2010 2010_25 25 David Rashleigh Vocal – Adult Tenor
2010 2010_26 26 Paul Holmes Vocal – Adult Baritone
2010 2010_27 27 Terry Parrell Vocal – Adult Bass
2010 2010_28 28 David Rashleigh Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2010 2010_29 29 Albert Clemo Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2010 2010_30 30 David Rashleigh Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2010 2010_31 31 Holly Hoskin Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2010 2010_32 32 Peter Wilkins Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2010 2010_34 34 Paul Holmes Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2010 2010_35 35 Jo Wood Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2010 2010_36 36 Jo Wood Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2010 2010_38 38 David Clemo Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2010 2010_40 40 Paul Nesbitt Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2010 2010_41 41 David Rashleigh & Sydney Mitchell Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2010 2010_46 46 Paul Nesbitt Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2010 2010_48 48 Albert Clemo Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2010 2010_49 49 Gemma-Marie Everest-Jurie Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2010 2010_50 50 Ken Andrew Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2010 2010_71 71 St Maddern’s C of E School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2010 2010_72 72 St Michael’s School; Helston Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2010 2010_76 76 Helston Community Choir Choir Ladies Choir – Intermediate
2010 2010_77 77 Mabe Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2010 2010_79 79 Four Lanes Male Choir Choir Male Voice Choirs – Advanced
2010 2010_81 81 RAOST Youth Choir Choir Youth Choirs (Under 21 years) – other than Schools
2010 2010_82 82 Laudate Choir Mixed Choirs to sing Sacred Music
2010 2010_85 85 RAOST Singers Choir Mixed Choirs
2010 2010_86 86 Local Vocalz Choir Novice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
2010 2010_94 94 Brennan Carter Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2010 2010_96 96 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2010 2010_107 107 Christopher Bond Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2010 2010_112 112 Jessica Chance Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2010 2010_113 113 Katheryn Willoughby Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2010 2010_114 114 Finn Howard & Luke Sumption Pianoforte Duet – Grades 1-2 standard
2010 2010_115 115 Josephine Cowley Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2010 2010_116 116 Catrin Walker-Booth & Charlotte Reed Pianoforte Duet – Grades 3-4 standard
2010 2010_117 117 Tamsyn Hood Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2010 2010_119 119 Claire Reeves Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2010 2010_151 151 Kerenza Hurr Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2010 2010_152 152 Conor Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2010 2010_153 153 Eva Edgeworth Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2010 2010_156 156 Ciaran & Conor Trevena Strings String Group – 2 or more players
2010 2010_161 161 Patrick Line Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2010 2010_162 162 Rebecca Jackson Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2010 2010_163 163 Joy Hunneyball Recorder – Descant Open
2010 2010_164 164 Lauren Hoyle Recorder – Treble Girls or Boys under 10 years
2010 2010_166 166 Samuel Constable Recorder – Treble Open
2010 2010_167 167 Gemma Trerice & Flora Harrison Recorder – Groups Duet – Primary school children
2010 2010_169 169 Mabe School Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2010 2010_170 170 Wheal Jane Players Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2010 2010_172 172 Merryn Edwards-Moore Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2010 2010_173 173 Marta Lilly Dyer Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2010 2010_174 174 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2010 2010_175 175 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument – Open
2010 2010_196 196 Charlie Hodge Percussion Tuned percussion – Open
2010 2010_201 201 Lowenna Hurr Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2010 2010_202 202 Andrew Wingham Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2010 2010_203 203 Cecilia Carlisle Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2010 2010_204 204 Abigail Roberts Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2010 2010_205 205 Laureen Hodge Brass Open – Slow Melody
2010 2010_206 206 Hannah Evans Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2010 2010_208 208 Ysella Lees & Archie Lees Brass Duet – under 11 years
2010 2010_209 209 Verity Mitchell & Bethany Uren Brass Duet – under 14 years
2010 2010_215 215 Redruth Red Quartet Brass Quartet – Open
2010 2010_219 219 Redruth Town Band Ensemble Brass Ensemble – up to 12 players – Open
2010 2010_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Emily Evans Most Promising Brass Player
2010 2010_Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Mr & Mrs D Williams Challenge Cup Josephine Cowley Most Promising Pianist
2010 2010_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Patrick Lyne Most Promising Recorder Player (under 18)
2010 2010_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Eva Edgeworth Most Promising Strings Player (under 18)
2010 2010_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Kirsten Mulcahy Most Promising Vocalist (under 18)
2010 2010_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Sarah Carbis Most Promising Woodwind Player (under 18)
2010 2010_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl RAOST Singers Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2010 2010_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2010 2010_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Four Lanes Male Voice Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2010 2010_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Lily Casey Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2010 2010_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Josephine Cowley Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2010 2010_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Kirsten Mulcahy Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2010 2010_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2010 2010_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Laureen Hodge Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2010 2010_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 RAOST Singers Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2010 2010_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Josephine Cowley Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2010 2010_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate St Michael’s School; Helston Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2010 2010_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Jo Wood Special Awards Award to the Best female singer
2010 2010_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Peter Wilkins Special Awards Awarded to the Best male singer
2011 2011_2 2 Katherine Gregory Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2011 2011_3 3 Bethany Williams Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2011 2011_4 4 Lowenna Wearne And Bethany Williams Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2011 2011_5 5 Bromley Hurn Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2011 2011_6 6 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2011 2011_7 7 Lydia Hanson Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2011 2011_8 8 Adam Sanders Vocal – Junior Boys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
2011 2011_10 10 Kerenza Hurr Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2011 2011_11 11 Bromley Hurn Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2011 2011_13 13 Katherine Gregory Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2011 2011_14 14 Kerenza Hurr Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2011 2011_15 15 Gabriella Poznansky Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2011 2011_21 21 Hannah Pascoe Vocal – Adult Soprano
2011 2011_22 22 Sandra Cox Vocal – Adult Mezzo Soprano
2011 2011_23 23 Christine Cumber Vocal – Adult Contralto
2011 2011_24 24 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2011 2011_25 25 David Clemo Vocal – Adult Tenor
2011 2011_26 26 Sydney Mitchell Vocal – Adult Baritone
2011 2011_27 27 Phillip Jones Vocal – Adult Bass
2011 2011_28 28 Paul Nesbitt Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2011 2011_29 29 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2011 2011_30 30 Sydney Mitchell Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2011 2011_31 31 Kirsten Mulcahy Vocal – Adult Ladies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
2011 2011_32 32 David Rashleigh Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2011 2011_34 34 Sydney Mitchell Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2011 2011_35 35 Paul Holmes Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2011 2011_36 36 Jo Wood Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2011 2011_37 37 Jo Allford Gretton And Sally-Ann Gretton Vocal – Adult Operatic Duet – Open
2011 2011_38 38 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2011 2011_40 40 Jo Allford Gretton Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2011 2011_41 41 Hannah Pascoe And Adam Nicholls Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2011 2011_45 45 Hayle Singers Vocal – Adult Ensemble – not more than 12 voices
2011 2011_46 46 Paul Nesbitt Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2011 2011_48 48 Sydney Mitchell And David Rashleigh Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2011 2011_49 49 Kirsten Mulcahy Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2011 2011_50 50 Sydney Mitchell Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2011 2011_51 51 Lowenna And Karen Hurr Vocal – Adult Parent & Child. Vocal or instrumental or both
2011 2011_71 71 St Maddern’s C of E Primary School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2011 2011_72 72 Mabe School Choir Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2011 2011_74 74 Redruth School Choir Choir Senior Schools – Intermediate
2011 2011_76 76 Truro Community Choir Choir Ladies Choir – Intermediate
2011 2011_77 77 Mabe Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2011 2011_78 78 Praze Hayle Male Choir Choir Male Voice Choirs – Intermediate
2011 2011_80 80 Redruth School Choir Choir Junior Novice Choir – 18 years & under
2011 2011_82 82 Laudate Chamber Choir Choir Mixed Choirs to sing Sacred Music
2011 2011_85 85 Laudate Chamber Choir Choir Mixed Choirs
2011 2011_96 96 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2011 2011_112 112 Oceana Minchin-Foat Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2011 2011_113 113 Kathryn Willoughby And Finn Howard Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2011 2011_115 115 Conor Trevena Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2011 2011_116 116 Luke Sumtion And Finn Howard Pianoforte Duet – Grades 3-4 standard
2011 2011_117 117 Josephine Cowley Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2011 2011_121 121 Conor Trevena Pianoforte Solo — Open
2011 2011_132 132 Kerenza Hurr Guitar – Classical Intermediate – Grades 4 – 5 standard
2011 2011_133 133 Christopher Bond Guitar – Classical Advanced – Grade 6 standard & above
2011 2011_151 151 Alden Moram Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2011 2011_152 152 Conor Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2011 2011_156 156 Ciaran And Conor Trevena Strings String Group – 2 or more players
2011 2011_161 161 Patrick Lyne Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2011 2011_162 162 Rachel Constable Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2011 2011_163 163 Samuel Constable Recorder – Descant Open
2011 2011_164 164 Patrick Lyne Recorder – Treble Girls or Boys under 10 years
2011 2011_166 166 Joy Hunneyball Recorder – Treble Open
2011 2011_167 167 Gemma Trerise And Florence Harrison Recorder – Groups Duet – Primary school children
2011 2011_169 169 Mabe “A” Players Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2011 2011_170 170 Baldhu Old Chapel Recorder Group Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2011 2011_171 171 Bethany Dunstan Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2011 2011_172 172 Abigail Leigh Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2011 2011_173 173 Verity Williams Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2011 2011_174 174 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2011 2011_175 175 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument – Open
2011 2011_176 176 Redruth School Woodwind Ensemble Woodwind Woodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2011 2011_180 180 Jessica Chance Woodwind Any Woodwind Instrument — Pre-Grade 1 standard
2011 2011_192 192 Redruth School Chamber Ensemble Any Instrument Any Instrument – 3 – 8 performers; which may include piano; brass; strings; or woodwind
2011 2011_197 197 Harry Jeffrey Percussion Untuned percussion – Open
2011 2011_201 201 Lowenna Hurr Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2011 2011_202 202 Andy Wingham Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2011 2011_203 203 Andy Wingham Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2011 2011_204 204 Abigail Roberts Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2011 2011_205 205 Abigail Roberts Brass Open – Slow Melody
2011 2011_206 206 Cecilia Carlisle Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2011 2011_207 207 Laureen Hodge Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2011 2011_209 209 Bethany Uren And Verity Mitchell Brass Duet – under 14 years
2011 2011_210 210 Cecilia Carlisle And Abigail Roberts Brass Duet – under 19 years
2011 2011_211 211 Cecilia Carlisle And Laureen Hodge Brass Duet – Open
2011 2011_215 215 Duchy Tuba Quartet Brass Quartet – Open
2011 2011_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Andy Wingham Most Promising Brass Player
2011 2011_The Agnes Jane Memorial Trophy The Agnes Jane Memorial Trophy Conor Trevena Most Promising Pianist (under 18)
2011 2011_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Patrick Lyne Most Promising Recorder Player (under 18)
2011 2011_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Conor Trevena Most Promising Strings Player (under 18)
2011 2011_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Kerenza Hurr Most Promising Vocalist (under 18)
2011 2011_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Sarah Carbis Most Promising Woodwind Player (under 18)
2011 2011_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Laudate Chamber Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2011 2011_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2011 2011_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Josephine Cowley Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2011 2011_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Patrick Lyne and Lowenna Wearne Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2011 2011_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Lowenna Wearne and Abigail Leigh Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2011 2011_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Kerenza Hurr Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2011 2011_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Christopher Bond Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2011 2011_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup The Duchy Tuba Quartet Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2011 2011_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Laudate Chamber Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2011 2011_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Josephine Cowley Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2011 2011_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate Mabe Primary School and St Maddern C of E Primary School Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2011 2011_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Hannah Pascoe Special Awards Award to the Best female singer
2011 2011_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award Sydney Mitchell Special Awards Awarded to the Best male singer
2011 2011_The Rotary Young Musician Award The Rotary Young Musician Award Conor Trevena Special Awards Chosen to go forward to the area competition
2012 2012_1 1 Misha Behrens Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2012 2012_2 2 Tenny Behrens� Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2012 2012_3 3 Lowenna Wearne Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2012 2012_4 4 Hall Merritt� Vocal – Junior Girls or Boys Under 13
2012 2012_5 5 Bethany Williams Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2012 2012_6 6 Phoebe Hutchinson Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2012 2012_7 7 Trystan Bennett� Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2012 2012_10 10 Georgia English� Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2012 2012_11 11 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2012 2012_13 13 Katherine Gregory Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2012 2012_14 14 Bethany Williams Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2012 2012_15 15 Kerenza Hurr� Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2012 2012_21 21 Hannah Pascoe Vocal – Adult Soprano
2012 2012_22 22 Sandra Cox Vocal – Adult Mezzo Soprano
2012 2012_23 23 Christine Cumber Vocal – Adult Contralto
2012 2012_24 24 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2012 2012_25 25 David Rashleigh Vocal – Adult Tenor
2012 2012_26 26 William Thomas� Vocal – Adult Baritone
2012 2012_27 27 Sydney Mitchell Vocal – Adult Bass
2012 2012_28 28 William Thomas Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2012 2012_29 29 Sydney Mitchell Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2012 2012_30 30 Christine Cumber Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2012 2012_32 32 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2012 2012_34 34 Christine Cumber� Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2012 2012_35 35 Hannah Pascoe� Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2012 2012_36 36 Jo Wood� Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2012 2012_38 38 Paul Holmes� Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2012 2012_40 40 Jo Wood� Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2012 2012_41 41 Sydney Mitchell & David Rashleigh Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2012 2012_42 42 Jo Alford Gretton; Lynn Blake & Geoff Pope Vocal – Adult Trio – Open
2012 2012_45 45 One And All Vocal – Adult Ensemble – not more than 12 voices
2012 2012_46 46 Paul Nesbitt� Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2012 2012_47 47 Jo Alford Gretton; Lynn Blake & Geoff Pope Vocal – Adult Folk Song – Ensemble (3 – 8 Performers)
2012 2012_48 48 Christine Cumber� Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2012 2012_50 50 Sylvia Curnow & Sandra Cox� Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2012 2012_51 51 Kerenza & Karen Hurr� Vocal – Adult Parent & Child. Vocal or instrumental or both
2012 2012_61 61 Jigsaw Barbershop Quartet Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2012 2012_62 62 Avon Harmony Barbershop Barbershop Chorus
2012 2012_72 72 Treleigh School Choir Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2012 2012_73 73 Truro Preparatory School Chamber Choir Choir Primary Schools – Advanced
2012 2012_74 74 Redruth School Choir Choir Senior Schools – Intermediate
2012 2012_76 76 Tresillian Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2012 2012_77 77 Camborne Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2012 2012_79 79 Four Lanes Male Choir� Choir Male Voice Choirs – Advanced
2012 2012_80 80 Truro Preparatory School Boys Choir� Choir Junior Novice Choir – 18 years & under
2012 2012_82 82 Laudette Chamber Choir� Choir Mixed Choirs to sing Sacred Music
2012 2012_83 83 Viva Voice� Choir Choirs under 30 Voices
2012 2012_84 84 Heyl St Piran Singers Choir Madrigal
2012 2012_85 85 Local Vocalz� Choir Mixed Choirs
2012 2012_86 86 Black Sheep Harmony Ladies Chorus� Choir Novice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
2012 2012_96 96 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2012 2012_106 106 Peter Holmes Composition Composition – 13 years and under. Vocal; instrumental or both.
2012 2012_107 107 Laureen Hodge Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2012 2012_112 112 Killy Edgell Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2012 2012_113 113 Lily Irvin Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2012 2012_115 115 Lily Casey Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2012 2012_117 117 Kerenza Hurr Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2012 2012_119 119 Claire Reeves Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2012 2012_151 151 Aiden Moran Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2012 2012_152 152 Ciaran Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2012 2012_153 153 Eva Edgeworth Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2012 2012_155 155 Ciaran Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2012 2012_156 156 Brendan & Aiden Moran Strings String Group – 2 or more players
2012 2012_161 161 Florence Harrison Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2012 2012_162 162 Patrick Lyne Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2012 2012_163 163 Samuel Constable Recorder – Descant Open
2012 2012_165 165 Rachel Constable Recorder – Treble Girls or Boys under 12 years
2012 2012_166 166 Samuel Constable Recorder – Treble Open
2012 2012_167 167 Devoran School Recorder Players Recorder – Groups Duet – Primary school children
2012 2012_169 169 Mabe 1 Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2012 2012_170 170 Wheal Jane Recorder Players Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2012 2012_171 171 Elinor Bradbury Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2012 2012_172 172 Grace Messer Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2012 2012_173 173 Verity Williams Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2012 2012_174 174 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2012 2012_175 175 Sarah Carbis Woodwind Any Woodwind Instrument – Open
2012 2012_201 201 Rosina Flint Brass Girls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2012 2012_202 202 Lowenna Hurr Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2012 2012_203 203 Andrew Wingham Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2012 2012_204 204 Michaelia Roberts Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2012 2012_205 205 Karen Hurr Brass Open – Slow Melody
2012 2012_206 206 Andrew Wingham Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2012 2012_207 207 John Hitchens Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2012 2012_208 208 Harry & Rosina Flint Brass Duet – under 11 years
2012 2012_210 210 Abigail Roberts & Matthew Brown Brass Duet – under 19 years
2012 2012_211 211 Lowenna & Karen Hurr Brass Duet – Open
2012 2012_215 215 Duchy Tuba Quartet Brass Quartet – Open
2012 2012_217 217 Camborne Youth Band Brass Ensemble – up to 12 players – under 16 years
2012 2012_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Andy Wingham Most Promising Brass Player
2012 2012_Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Aiden Moran Most Promising Guitar Player (under 18)
2012 2012_The Agnes Jane Memorial Trophy The Agnes Jane Memorial Trophy Lily Irvine Most Promising Pianist (under 18)
2012 2012_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Samuel Constable Most Promising Recorder Player (under 18)
2012 2012_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Ciaran Trevena Most Promising Strings Player (under 18)
2012 2012_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Kerenza Hurr Most Promising Vocalist (under 18)
2012 2012_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Sarah Carbis Most Promising Woodwind Player (under 18)
2012 2012_The Marlene Doe Memorial Cup The Marlene Doe Memorial Cup Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2012 2012_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2012 2012_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2012 2012_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2012 2012_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Killy Edgell Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2012 2012_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Phoebe Hutchinson Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2012 2012_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Karenza Hurr Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2012 2012_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Sydney Mitchell Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2012 2012_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Karen Hurr Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2012 2012_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup John Hitchens Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2012 2012_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Four Lanes Male Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2012 2012_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Lily Irvine; Kerenza Hurr; Lily Casey & Killy Edgell Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2012 2012_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate Truro Preparatory School Chamber Choir Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2012 2012_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Christine Cumber Special Awards Award to the Best female singer
2012 2012_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award David Rashleigh Special Awards Awarded to the Best male singer
2012 2012_The Rotary Young Musician Award The Rotary Young Musician Award Ciaran Trevena Special Awards Chosen to go forward to the area competition
2013 2013_2 2 Niamh Trevethan Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2013 2013_3 3 Katherine Gregory Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2013 2013_5 5 Bethany Williams Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2013 2013_6 6 Bethany Williams Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2013 2013_7 7 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2013 2013_10 10 Bethany Williams Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2013 2013_11 11 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2013 2013_13 13 Niamh Trevethan Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2013 2013_14 14 Lowenna Wearne Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2013 2013_15 15 Kerenza Hurr Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2013 2013_21 21 Hannah Pascoe Vocal – Adult Soprano
2013 2013_22 22 Sandra Cox Vocal – Adult Mezzo Soprano
2013 2013_24 24 Sandra Cox Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2013 2013_25 25 David Rashleigh Vocal – Adult Tenor
2013 2013_26 26 Paul Nesbitt Vocal – Adult Baritone
2013 2013_27 27 Paul Holmes Vocal – Adult Bass
2013 2013_28 28 William Thomas Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2013 2013_30 30 William Thomas Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2013 2013_32 32 Hazel Curnow Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2013 2013_34 34 Paul Holmes Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2013 2013_35 35 Christine Cumber Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2013 2013_36 36 Hazel Curnow Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2013 2013_38 38 Hannah Pascoe Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2013 2013_39 39 Hannah Pascoe Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2013 2013_40 40 Jo Wood Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2013 2013_45 45 One And All Vocal – Adult Ensemble – not more than 12 voices
2013 2013_46 46 Georgia English Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2013 2013_48 48 Christine Cumber Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2013 2013_49 49 Ella Ellis-Bray Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2013 2013_50 50 Hazel Curnow Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2013 2013_61 61 Jigsaw Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2013 2013_71 71 Grade Ruan C of E Primary School Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2013 2013_72 72 Truro School Preparatory Choir Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2013 2013_74 74 Redruth School Singers Choir Senior Schools – Intermediate
2013 2013_75 75 Tolgus Choir; Redruth Choir Senior Schools – Advanced
2013 2013_76 76 Tresillian Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2013 2013_77 77 Mabe Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2013 2013_79 79 Holman Climax MVC Choir Male Voice Choirs – Advanced
2013 2013_83 83 Tresillian Singers Choir Choirs under 30 Voices
2013 2013_94 94 Charleigh Morgan Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2013 2013_96 96 Charlie Hodge Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2013 2013_107 107 Karenza Hurr Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2013 2013_112 112 Evan Richards Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2013 2013_113 113 Killy Edgell Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2013 2013_114 114 Liliy & Molly Irvin Pianoforte Duet – Grades 1-2 standard
2013 2013_115 115 Amelia Ireland Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2013 2013_117 117 Jason Dawes Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2013 2013_119 119 Josephine Crowley Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2013 2013_121 121 Josephine Crowley Pianoforte Solo — Open
2013 2013_131 131 Timothy Lyne Guitar – Classical Elementary to Grade 3 standard
2013 2013_151 151 Grace Middlemiss Fox Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2013 2013_152 152 Zoe Hastings Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2013 2013_153 153 Ciaran Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2013 2013_154 154 Kerenza Hurr Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2013 2013_155 155 Ciaran Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2013 2013_161 161 Freya Bonell Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2013 2013_162 162 Lauren Price Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2013 2013_163 163 Amanda Lyne Recorder – Descant Open
2013 2013_166 166 Amanda Lyne Recorder – Treble Open
2013 2013_167 167 Lily Harrison & Mireia Caswell Recorder – Groups Duet – Primary school children
2013 2013_168 168 Rachael & Samuel Constable Recorder – Groups Duet – Open
2013 2013_169 169 Devoran School Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2013 2013_171 171 Lowena Olver Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2013 2013_172 172 Maia Roberts Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2013 2013_173 173 Verity Williams Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2013 2013_174 174 Minnie Fox Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2013 2013_180 180 Izzie Leigh Woodwind Any Woodwind Instrument — Pre-Grade 1 standard
2013 2013_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Andy Wingham Most Promising Brass Player
2013 2013_The Agnes Jane Memorial Trophy The Agnes Jane Memorial Trophy Josephine Cowley Most Promising Pianist (under 18)
2013 2013_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Samuel Constable Most Promising Recorder Player (under 18)
2013 2013_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Ciaran Trevena Most Promising Strings Player (under 18)
2013 2013_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Bethany Williams Most Promising Vocalist (under 18)
2013 2013_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Maia Roberts Most Promising Woodwind Player (under 18)
2013 2013_The Marlene Doe Memorial Cup The Marlene Doe Memorial Cup Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2013 2013_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Tresillian Singers Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2013 2013_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2013 2013_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton Holman Climax Mvc Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2013 2013_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Lily Casey And Freya Bonell Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2013 2013_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Hannah Viant Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2013 2013_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Charlie Hodge / Bethany Williams Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2013 2013_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy John Hitchens Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2013 2013_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup John Hitchens Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2013 2013_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup Andy Wingham Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2013 2013_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Tresillian Singers Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2013 2013_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Killy Edgell Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2013 2013_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate Truro Preparatory School Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2013 2013_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Hazel Curnow Special Awards Award to the Best female singer
2013 2013_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award William Thomas Special Awards Awarded to the Best male singer
2014 2014_1 1 Pax Mcdowell Vocal – Junior Girls or Boys Solo under 8 years
2014 2014_2 2 Niamh Trevethan Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2014 2014_3 3 Lowenna Wearne Vocal – Junior Girls or Boys Solo 10 years and under 13 years
2014 2014_5 5 Hurrsiena Hoadley Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2014 2014_6 6 Tiegan Phillips Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2014 2014_7 7 Chloe Endean Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2014 2014_10 10 Kerenza Hurr Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2014 2014_11 11 Kerenza Hurr Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2014 2014_13 13 Niamh Trevethan Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
2014 2014_14 14 Lowenna Wearne Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2014 2014_15 15 Harriet Eastwood Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2014 2014_21 21 Hannah Pascoe Vocal – Adult Soprano
2014 2014_22 22 Christine Allerton Vocal – Adult Mezzo Soprano
2014 2014_23 23 Joan Parton Vocal – Adult Contralto
2014 2014_24 24 Hazel Curnow Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2014 2014_25 25 David Rashleigh Vocal – Adult Tenor
2014 2014_26 26 William Thomas Vocal – Adult Baritone
2014 2014_27 27 Paul Holmes Vocal – Adult Bass
2014 2014_28 28 William Thomas Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2014 2014_29 29 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2014 2014_30 30 Hannah Pascoe Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2014 2014_32 32 Christine Cumber Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2014 2014_34 34 Christina Allerton Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2014 2014_35 35 Hannah Pascoe Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2014 2014_36 36 Christina Allerton Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2014 2014_37 37 Christina Allerton & Hannah Pascoe Vocal – Adult Operatic Duet – Open
2014 2014_38 38 William Thomas Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2014 2014_40 40 Joan Parton Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2014 2014_41 41 Christina Alleron & Margaret Green Vocal – Adult Ladies’ &/or Mens’ Duet
2014 2014_43 43 BS4 Vocal – Adult Quartet – Any Voices
2014 2014_46 46 Paul Nesbitt / Paul Holmes Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2014 2014_48 48 Stephen Webber Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2014 2014_49 49 Zoe Waters Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2014 2014_50 50 David Rashleigh Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2014 2014_51 51 Patrick & Amanda Lyne Vocal – Adult Parent & Child. Vocal or instrumental or both
2014 2014_54 54 Paul Holmes Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from World War I or World War II. The standard of choice of music will be taken into consideration
2014 2014_61 61 BS4 Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2014 2014_62 62 Celtic Chords Barbershop Barbershop Chorus
2014 2014_71 71 St Maddern’s C of E School Choir Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2014 2014_72 72 Truro School – Prep Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2014 2014_76 76 Tresillian Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2014 2014_77 77 Camborne Ladies Choir Ladies Choir – Advanced
2014 2014_79 79 Four Lanes Male Voice Choir Choir Male Voice Choirs – Advanced
2014 2014_83 83 Tresillian Singers Choir Choirs under 30 Voices
2014 2014_84 84 Heyl St Piran Ladies Choir Choir Madrigal
2014 2014_85 85 RAOST Choir Mixed Choirs
2014 2014_94 94 Leigh Morgan Pipe Organ/ Electronic Keyboard Electronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2014 2014_107 107 Laureen Hodge Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2014 2014_112 112 Ruby Dylan Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2014 2014_113 113 Ellie Casey Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2014 2014_115 115 Amelia Ireland Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2014 2014_117 117 Robert Brittle Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2014 2014_119 119 Jez Kemp Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2014 2014_121 121 Josephine Cowley Pianoforte Solo — Open
2014 2014_131 131 Timothy Lyne Guitar – Classical Elementary to Grade 3 standard
2014 2014_150 150 Ella Cole Strings Any String Instrument — Pre Grade 1 standard
2014 2014_151 151 Imogen Dowse Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2014 2014_152 152 Thomas Royle Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2014 2014_153 153 Richard Matthews Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2014 2014_154 154 Eva Edgeworth Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2014 2014_155 155 Ciaran Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2014 2014_161 161 Amelie Rowe Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2014 2014_162 162 Freya Morris Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2014 2014_163 163 Rachel Constable Recorder – Descant Open
2014 2014_167 167 Cerys Newberry & Oliver Roberts Recorder – Groups Duet – Primary school children
2014 2014_168 168 Rachel & Samuel Constable Recorder – Groups Duet – Open
2014 2014_169 169 Devoran School Recorder Group Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2014 2014_170 170 Wheal Jane Players Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2014 2014_171 171 Lowena Oliver Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2014 2014_172 172 Milly Raybould Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2014 2014_173 173 Maia Roberts Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2014 2014_174 174 Abigail Leigh Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2014 2014_196 196 Charlie Hodge Percussion Tuned percussion – Open
2014 2014_202 202 Hannah Viant Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2014 2014_203 203 Aaron Thomas Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2014 2014_204 204 Hannah Evans Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2014 2014_205 205 John Hitchens Brass Open – Slow Melody
2014 2014_207 207 John Hitchens Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2014 2014_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Hannah Evans Most Promising Brass Player
2014 2014_Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Timothy Lyne Most Promising Guitar Player (under 18)
2014 2014_The Agnes Jane Memorial Trophy The Agnes Jane Memorial Trophy Josephine Cowley Most Promising Pianist (under 18)
2014 2014_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Rachael Constable Most Promising Recorder Player (under 18)
2014 2014_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Eva Edgeworth Most Promising Strings Player (under 18)
2014 2014_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Lowenna Wearne Most Promising Vocalist (under 18)
2014 2014_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Abigail Leigh Most Promising Woodwind Player (under 18)
2014 2014_The Marlene Doe Memorial Cup The Marlene Doe Memorial Cup Camborne Ladies; Mabe Ladies Special Awards Awarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2014 2014_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2014 2014_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2014 2014_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Imogen Dowse Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2014 2014_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Imogen Dowse / Emma Cole Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2014 2014_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Lowenna Wearne; Josephine Cowley Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2014 2014_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy John Hitchens; Bs4 Special Awards Awarded to the Best Performance of the Festival
2014 2014_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup John Hitchens Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2014 2014_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup John Hitchens Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2014 2014_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2014 2014_The George Smith Memorial Cup to the Choir The George Smith Memorial Cup to the Choir Camborne Ladies Choir; Truro Prep Choir; Mabe Ladies Choir Special Awards Awarded to the Choir obtaining the Highest Mark for an Individual Piece
2014 2014_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Ellie Casey Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2014 2014_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate Truro Prep School Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2014 2014_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Christine Cumber Special Awards Award to the Best female singer
2014 2014_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award William Thomas Special Awards Awarded to the Best male singer
2015 2015_2 2 Walt Dewhurst Vocal – Junior Girls or Boys Solo 8 years and under 10 years
2015 2015_5 5 Lowenna Wearne Vocal – Junior Girls Solo 13 years and under 15 years
2015 2015_6 6 Lowenna Wearne Vocal – Junior Girls or Boys Solo 13 years and under 15 years
2015 2015_7 7 Karenza Hurr Vocal – Junior Girls or Boys Solo 15 years and under 18 years
2015 2015_8 8 Lowenna Wearne Vocal – Junior Boys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
2015 2015_10 10 Kerenza Hurr Vocal – Junior Folk Song – 15 years and under 18 years � Can be Unaccompanied
2015 2015_11 11 Harriett Eastwood Vocal – Junior Girls Solo 15 years and under 18 years
2015 2015_14 14 Lowenna Wearne Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
2015 2015_15 15 Kerenza Hurr Vocal – Junior Sacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
2015 2015_21 21 Jo Wood Vocal – Adult Soprano
2015 2015_22 22 Elaine Miller Vocal – Adult Mezzo Soprano
2015 2015_23 23 Christina Atherton Vocal – Adult Contralto
2015 2015_24 24 Elaine Miller Vocal – Adult Ladies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2015 2015_25 25 David Rashleigh Vocal – Adult Tenor
2015 2015_26 26 Paul Nesbitt Vocal – Adult Baritone
2015 2015_27 27 Jude le Grice Vocal – Adult Bass
2015 2015_28 28 William Thomas Vocal – Adult Mens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
2015 2015_29 29 William Thomas Vocal – Adult Ladies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
2015 2015_30 30 Elaine Miller Vocal – Adult Championship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
2015 2015_32 32 Paul Nesbitt Vocal – Adult Ladies or Mens Open � Any Sacred Song (not Oratorio)
2015 2015_34 34 Hazel Curnow Vocal – Adult Oratorio or Cantata – Open
2015 2015_35 35 David Rashleigh Vocal – Adult Operatic Aria – Any Voice – Open
2015 2015_36 36 Christine Allerton Vocal – Adult Lieder – Open – to be sung in German
2015 2015_38 38 Paul Holmes Vocal – Adult Ladies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
2015 2015_39 39 Anna Scutt Vocal – Adult Ladies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
2015 2015_40 40 Adam Nicholls Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
2015 2015_46 46 David Rashleigh : William Thomas Vocal – Adult Folk Song – Unaccompanied
2015 2015_48 48 David Rashleigh Vocal – Adult Senior Citizen – 60 years and over
2015 2015_49 49 Trystan Bennett Vocal – Adult Song from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
2015 2015_50 50 Hazel Curnow : William Thomas Vocal – Adult Ladies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
2015 2015_54 54 Trystan Bennet Vocal – Adult Ladies or Mens Popular Song from World War I or World War II. The standard of choice of music will be taken into consideration
2015 2015_61 61 Champagne Barbershop Barbershop Quartet – Any Voices
2015 2015_62 62 Avon Harmony Barbershop Barbershop Chorus
2015 2015_71 71 St Buryan Academy Primary School Choir Choir Primary Schools with less than 100 pupils in the School
2015 2015_72 72 Devoran School Choir Choir Primary Schools with 100 or more pupils in the School
2015 2015_76 76 Tresillian Singers Choir Ladies Choir – Intermediate
2015 2015_77 77 Camborne Ladies Choir Choir Ladies Choir – Advanced
2015 2015_79 79 St Stythians Male Voice Choir Choir Male Voice Choirs – Advanced
2015 2015_82 82 Trengilly Singers Choir Mixed Choirs to sing Sacred Music
2015 2015_83 83 Trengilly Singers Choir Choirs under 30 Voices
2015 2015_84 84 Trengilly Singers Choir Madrigal
2015 2015_85 85 Trengilly Singers Choir Mixed Choirs
2015 2015_107 107 Frank W Lean Composition Composition – Open. Vocal; instrumental or both
2015 2015_112 112 Mia Cole Pianoforte Solo – Pre Grade 1 standard
2015 2015_113 113 Isobel Datson Pianoforte Solo – Grades 1-2 standard
2015 2015_115 115 Barny McGregor Pianoforte Solo – Grades 3-4 standard
2015 2015_117 117 Siena Hoadley Pianoforte Solo – Grades 5-6 standard
2015 2015_119 119 Josephine Cowley Pianoforte Solo – Grades 7 standard and above
2015 2015_121 121 Josephine Cowley Pianoforte Solo — Open
2015 2015_122 122 Jez Kemp & Helen Mosely Pianoforte Duet — Open
2015 2015_131 131 Timothy Lyne Guitar – Classical Elementary to Grade 3 standard
2015 2015_150 150 Tiffany Davis Strings Any String Instrument — Pre Grade 1 standard
2015 2015_151 151 Ella Cole Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2015 2015_152 152 Immogen Dowse Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2015 2015_153 153 Thomas Royle Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2015 2015_155 155 Ciaran Trevena Strings Violin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2015 2015_161 161 Jessica Wilkes Recorder – Descant Girls or Boys under 10 years
2015 2015_162 162 Cerys Newberry Recorder – Descant Girls or Boys under 12 years
2015 2015_163 163 Rachel Constable Recorder – Descant Open
2015 2015_167 167 Amilie Rowe & Cerys Newberry Recorder – Groups Duet – Primary school children
2015 2015_169 169 Devoran School Recorder Group Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Primary school children
2015 2015_170 170 Baldhu Old Chapel Recorder Group Recorder – Groups Groups (3 or more players) – Open
2015 2015_171 171 Beth Brown Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2015 2015_172 172 Alison Maddern Woodwind Any Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2015 2015_174 174 Maia Roberts Woodwind Any Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2015 2015_179 179 Maia Roberts & Verena Watkiss Woodwind Woodwind Duet – Open. Any two woodwind instruments
2015 2015_202 202 Hannah Viant Brass Girls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2015 2015_203 203 Harry Flint Brass Girls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2015 2015_204 204 Andy Wingham Brass Girls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2015 2015_205 205 Andy Wingham Brass Open – Slow Melody
2015 2015_206 206 Harry Flint Brass Under 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2015 2015_207 207 Andy Wingham Brass Open – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2015 2015_211 211 Bryony Snell & Marcus Dunstan Brass Duet – Open
2015 2015_Mr & Mrs W R Williams Cup Mr & Mrs W R Williams Cup Andy Wingham Most Promising Brass Player
2015 2015_Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Mr & Mrs P Johns Challenge Cup Timothy Lyne Most Promising Guitar Player (under 18)
2015 2015_The Agnes Jane Memorial Trophy The Agnes Jane Memorial Trophy Kerenza Hurr Most Promising Pianist (under 18)
2015 2015_The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players) Rachel Constable Most Promising Recorder Player (under 18)
2015 2015_Mrs E Nettle Challenge Cup Mrs E Nettle Challenge Cup Thomas Royle Most Promising Strings Player (under 18)
2015 2015_The Winifred Wing Salver The Winifred Wing Salver Kerenza Hurr Most Promising Vocalist (under 18)
2015 2015_The Aldous Family Challenge Cup The Aldous Family Challenge Cup Maia Roberts Most Promising Woodwind Player (under 18)
2015 2015_The Marlene Doe Memorial Cup The Marlene Doe Memorial Cup Camborne Ladies Choir Special Awards Awarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2015 2015_The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl The Eric Jeffrey Memorial Rosebowl St Stythians Male Voice Choir Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained most marks
2015 2015_The Margaret Reynolds Memorial Baton The Margaret Reynolds Memorial Baton Tresillian Singers Special Awards Awarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2015 2015_The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton The Bob & Eileen Gilbert Perpetual Baton St Stythians Male Voice Choir Special Awards Awarded to the best Advanced Male Voice Choir
2015 2015_The Kenneth Pelmear Challenge Plaque The Kenneth Pelmear Challenge Plaque Mia Cole; Walt Dewhurst Special Awards Awarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2015 2015_The Peter Johns New Competitor Award The Peter Johns New Competitor Award Mia Cole; Walt Dewhurst Special Awards Awardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2015 2015_Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Monetary Award of �100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne) Maia Roberts & Kerenza Hurr (shared) Special Awards Awarded to the Most Promising Young Musician
2015 2015_The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy The Tyacks (1926) Ltd Perpetual Trophy Verena Watkiss & Maia Roberts; William Thomas; St Stythians Male Voice Choir Special Awards Awardd to the Best Performance of the Festival
2015 2015_The A W Parker Challenge Cup The A W Parker Challenge Cup Andy Wingham; Bryony Snell; Marcus Dunstan Special Awards Awarded to the Highest Mark in the Brass section
2015 2015_The Norman Johns Cup The Norman Johns Cup Andy Wingham Special Awards Awarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2015 2015_Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 Quality Solicitors NALDERS Monetary award of �200 St Stythians Male Voice Choir Special Awards Awarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2015 2015_The George Smith Memorial Cup to the Choir The George Smith Memorial Cup to the Choir St Stythians Male Voice Choir Special Awards Awarded to the Choir obtaining the Highest Mark for an Individual Piece
2015 2015_The Doris Clemens Memorial Cup The Doris Clemens Memorial Cup Mia Cole; Isobel Datson; Josephine Cowley Special Awards Awarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2015 2015_The Ruth Brown Memorial Challenge Plate The Ruth Brown Memorial Challenge Plate St Buryan Academy Primary School Choir Special Awards Awarded to the School Choir obtaining most marks
2015 2015_Mabe Ladies Choir Cup Mabe Ladies Choir Cup Elaine Miller Special Awards Award to to the Winner of the Championship Class for Adult Vocals
2015 2015_The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup The Vivien Pike Perpetual Challenge Cup Hazell Curnow Special Awards Award to the best female singer
2015 2015_The Michael Bosustow Memorial Award The Michael Bosustow Memorial Award William Thomas Special Awards Awarded to the best male singer