Previous Winners

PREVIOUS WINNERS

YearClassWinnerClass TypeDesc
20041Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20042Polly MoneyVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20043Sophie PetersVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20044Sophie PetersVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20045Nicola RahleighVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20046Nicola RashleighVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20047Katrin TunstallVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20049Lauren Turner & Joseph SimpsonVocal – JuniorGirls or Boys Duet under 14 years
200410Laura NicholasVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
200411Laura NicholasVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
200412Lisa Caddy & Jamie BryceVocal – JuniorVocal Duet – Any Voice – under 18 years
200413Alicia AllenVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
200414Laura NicholasVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
200421Susan KingVocal – AdultSoprano
200422Annabelle CoadVocal – AdultMezzo Soprano
200423Christine DelbridgeVocal – AdultContralto
200424Susan OdgersVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200425Keith TruscottVocal – AdultTenor
200426Dennis HarryVocal – AdultBaritone
200427Albert ClemoVocal – AdultBass
200428Ken AndrewVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200429Keith TruscottVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
200430Annabelle CoadVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
200431Christopher UrenVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
200434Christine DelbridgeVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
200435Annabelle CoadVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
200436Susan KingVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
200438Ken AndrewVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
200439Christine DelbridgeVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
200440Sylvia CurnowVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
200443Buccas FourVocal – AdultQuartet – Any Voices
200444Buccas FourVocal – AdultQuartet – Male Voice
200446Susan OdgersVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
200448Albert ClemoVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
200461Buccas FourBarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
200462Phoenix Cornwall Ladies Harmony Chorus; St AustellBarbershopBarbershop Chorus
200471St Ia SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
200472St Michael’s School; HelstonChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
200474Truro High School Intermediate ChoirChoirSenior Schools – Intermediate
200477Mabe Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
200492Colin GillinghamPipe Organ/ Electronic KeyboardPipe Organ — Intermediate – Grade 4 & 5 standard
200493Christopher UrenPipe Organ/ Electronic KeyboardPipe Organ — Advanced – Grade 6 standard and above
200494Laureen HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
200495John WilloughbyPipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
200498Stephanie BarnesHandbellsHandbells Ensemble – Open
2004101Mark HawkenPiano AccordionPiano Accordion Solo – Open
2004103Cober Valley Accordion BandPiano AccordionPiano Accordion Band – Open
2004106Laura LuingCompositionComposition – 13 years and under. Vocal; instrumental or both.
2004107Gabriella RutherfordCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2004112Lydia JellitroPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2004113Poppy EllisonPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2004114Esther Fung & Christy LukPianoforteDuet – Grades 1-2 standard
2004115Claire-Louise AugustePianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2004116Tamsyn & Emma AllenPianoforteDuet – Grades 3-4 standard
2004117Bobo ChiuPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2004118Sharon Wong & Viviam HuiPianoforteDuet – Grades 5-6 standard
2004119Gabriella RutherfordPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2004120Bobo Chiu & Alison TamPianoforteDuet – Grades 7 standard and above
2004121Christopher BennettPianoforteSolo — Open
2004131Callum WightGuitar – ClassicalElementary to Grade 3 standard
2004132Frances Louise HealeGuitar – ClassicalIntermediate – Grades 4 – 5 standard
2004133Wut WilliamsGuitar – ClassicalAdvanced – Grade 6 standard & above
2004135Frances Louise Heale & Wut WilliamsGuitar – ClassicalEnsemble – under 15 years; 2 – 6 guitars
2004141Florence HawksworthGuitar – Acoustic Plectrum StyleBeginners
2004142Ryan PhillipsGuitar – Acoustic Plectrum StyleElementary
2004143Sophie HayGuitar – Acoustic Plectrum StyleIntermediate
2004144“Frets”Guitar – Acoustic Plectrum StyleGuitar Group – Open; Any number of players
2004151Kirsten Lloyd-LeachStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2004152Eliot AllisonStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2004155Redruth StringsStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2004161Hannah CracknellRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2004162Kathy ByattRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2004163Ben CracknellRecorder – DescantOpen
2004164Hannah CracknellRecorder – TrebleGirls or Boys under 10 years
2004166Beth SchofieldRecorder – TrebleOpen
2004168Melissa Burley & Jenny ByattRecorder – GroupsDuet – Open
2004169Devoran School RecordersRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2004170Melissa Burley; Jenny & Sarah ByattRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2004171Amber RobertsWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2004172Beth SchofieldWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2004173Claire-Louise AugusteWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2004174Claire-Louise AugusteWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2004176Viente Flute ChoirWoodwindWoodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2004196Elizabeth HughesPercussionTuned percussion – Open
2004201Emily EvansBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2004202Christopher BondBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2004203Amber RobertsBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2004204Leanne HarveyBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2004205John HitchensBrassOpen – Slow Melody
2004206Nathan RichardsBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2004207John HitchensBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2004208Georgina & Emily EvansBrassDuet – under 11 years
2004209Chloe Abbott & Christopher BondBrassDuet – under 14 years
2004210Rosie Langley & Simon KendallBrassDuet – under 19 years
2004211Norman Johns & Laura GillotBrassDuet – Open
2004213Porthleven Training QuartetBrassQuartet – under 14 years
2004214Camborne Youth BandBrassQuartet – under 16 years
2004215Camborne Youth BandBrassQuartet – Open
2004216Camborne Youth Training BandBrassEnsemble – up to 12 players – under 14 years
2004219Celtic Brass EnsembleBrassEnsemble – up to 12 players – Open
2004Mr & Mrs W R Williams CupLeanne HarveyMost PromisingBrass Player
2004Mr & Mrs P Johns Challenge CupFrances Louise HealeMost PromisingGuitar Player (under 18)
2004The N J Truscott ChallengeChristopher UrenMost PromisingOrganist
2004Mr & Mrs D Williams Challenge CupChristopher BennettMost PromisingPianist
2004Mr A Grubb Challenge TrophyBen CracknellMost PromisingRecorder Player
2004Mrs E Nettle Challenge CupKirsten Lloyd-LeachMost PromisingStrings Player (under 18)
2004The Winifred Wing SalverJamie BryceMost PromisingVocalist (under 18)
2004Mr & Mrs Wills Challenge CupClaire-Louise AugusteMost PromisingWoodwind Player
2004The Margaret Reynolds Memorial BatonMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2004The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueEmily EvansSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2004The Peter Johns New Competitor AwardBen CracknellSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2004The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2004The A W Parker Challenge CupJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2004The Ron Barrett TrophyChacewater C P SchoolSpecial AwardsAward to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2004The Ruth Brown Memorial Challenge PlateSt Michaels School; HelstonSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2004The Vivien Pike Perpetual Challenge CupAnnabelle CoadSpecial AwardsAward to the Best female singer
2004The Michael Bosustow Memorial AwardKen AndrewSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20051Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20052Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20053Sophie PetersVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20054Sophie PetersVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20055Alicia AllenVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20056Laura NicholasVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20057Katrin TunstallVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20058Trystan BennettVocal – JuniorBoys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
20059Neroli Dodge & Sarah CarbisVocal – JuniorGirls or Boys Duet under 14 years
200510Laura NicholasVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
200511Katrin TunstallVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
200513Sophie PetersVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
200514Laura NicholasVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
200521Rachel PetersVocal – AdultSoprano
200522Annabelle CoadVocal – AdultMezzo Soprano
200523Joan PartonVocal – AdultContralto
200524Annabelle CoadVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200525Geoffrey PhillipsVocal – AdultTenor
200526Sydney MitchellVocal – AdultBaritone
200527Albert ClemoVocal – AdultBass
200528Geoffrey PhillipsVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200529Sydney MitchellVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
200530Annabelle CoadVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
200531Hannah PascoeVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
200534Joan PartonVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
200535Hannah PascoeVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
200536Susan KingVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
200538Hannah PascoeVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
200539Christine DelbridgeVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
200540Lisa CaddyVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
200541Sydney Mitchell & David RashleighVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
200546Joan PartonVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
200548Sydney MitchellVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
200571St Ia SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
200572Treleigh CP SchoolChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
200573Lanner Primary SchoolChoirPrimary Schools – Advanced
200576Springfield SingersChoirLadies Choir – Intermediate
200577Camborne Circuit Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
200578St Austell Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Intermediate
200579Holman Climax MVCChoirMale Voice Choirs – Advanced
200592Colin GillinghamPipe Organ/ Electronic KeyboardPipe Organ — Intermediate – Grade 4 & 5 standard
200594Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
200595Jodie MorrisPipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2005106Christopher BondCompositionComposition – 13 years and under. Vocal; instrumental or both.
2005112Imogen BarnesPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2005113Sarah EddyPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2005115Christopher BondPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2005117Claire-Louise AugustePianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2005119John SellarsPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2005121Christopher BennettPianoforteSolo — Open
2005131Laureen HodgeGuitar – ClassicalElementary to Grade 3 standard
2005141Juliette LyonGuitar – Acoustic Plectrum StyleBeginners
2005142Harri BesceliGuitar – Acoustic Plectrum StyleElementary
2005143Ryan PhillipsGuitar – Acoustic Plectrum StyleIntermediate
2005144Chacewater SchoolGuitar – Acoustic Plectrum StyleGuitar Group – Open; Any number of players
2005151Rebecca ToyStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2005153Elizabeth GreggStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2005154Christopher BennettStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2005155Weeth Flying BowsStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2005161Holly JonesRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2005162Kathy ByattRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2005163Jenny ByattRecorder – DescantOpen
2005164Fiona ChegwiddenRecorder – TrebleGirls or Boys under 10 years
2005165Kathy ByattRecorder – TrebleGirls or Boys under 12 years
2005166Jenny ByattRecorder – TrebleOpen
2005168Zoe Eades & Melissa BurleyRecorder – GroupsDuet – Open
2005170Cusvey PlayersRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2005171Ailsa SutherlandWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2005172Emma HarrisWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2005173Robyn BeresfordWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2005174Robyn BeresfordWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2005176Viente Flute ChoirWoodwindWoodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2005178Emma Bassett & Amanda WilliamsWoodwindWoodwind Duet – under 16 years. Any two woodwind instruments
2005179Charlotte Osman & Claire-Louise AugusteWoodwindWoodwind Duet – Open. Any two woodwind instruments
2005201Emily EvansBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2005202Chloe AbbottBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2005204Nathan RichardsBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2005205Norman JohnsBrassOpen – Slow Melody
2005206Jessica TredreaBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2005207Norman JohnsBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2005208Cecilia Carlisle & Matthew BrownBrassDuet – under 11 years
2005209Ben & James SaldivarBrassDuet – under 14 years
2005210Peter Harvey & Amber RobertsBrassDuet – under 19 years
2005211Andrew Annear & Kevin DowerBrassDuet – Open
2005212Camborne Youth BandBrassQuartet – under 12 years
2005214Camborne Youth BandBrassQuartet – under 16 years
2005215Redruth Wine GumsBrassQuartet – Open
2005219Camborne Youth BandBrassEnsemble – up to 12 players – Open
2005Mr & Mrs W R Williams CupChloe AbbottMost PromisingBrass Player
2005Mr & Mrs P Johns Challenge CupLaureen HodgeMost PromisingGuitar Player (under 18)
2005Mr & Mrs D Williams Challenge CupChristopher BennettMost PromisingPianist
2005Mr A Grubb Challenge TrophyKathy ByattMost PromisingRecorder Player
2005Mrs E Nettle Challenge CupChristopher BennettMost PromisingStrings Player (under 18)
2005The Winifred Wing SalverSophie PetersMost PromisingVocalist (under 18)
2005Mr & Mrs Wills Challenge CupRobyn BeresfordMost PromisingWoodwind Player
2005The Eric Jeffrey Memorial RosebowlHolman Climax MVCSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2005The Margaret Reynolds Memorial BatonCamborne Circuit Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2005The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonHolman Climax MVCSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2005The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueEmily EvansSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2005The Peter Johns New Competitor AwardLuke ChappellSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2005The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyRobyn BeresfordSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2005The A W Parker Challenge CupNathan RichardsSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2005The Ron Barrett TrophyChacewater C P SchoolSpecial AwardsAward to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2005The Tom Clemens Memorial CupClaire-Louise AugusteSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2005The Ruth Brown Memorial Challenge PlateLanner Primary SchoolSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2005The Vivien Pike Perpetual Challenge CupHannah PascoeSpecial AwardsAward to the Best female singer
2005The Michael Bosustow Memorial AwardSydney MitchellSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20061Lowenna HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20062Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20063Octavia HardmanVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20064Foxey HardmanVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20065Sophie PetersVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20066Sophie PetersVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20067Laura NicholasVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20068Trystan BennettVocal – JuniorBoys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
20069Neroli Dodge & Charlotte BellinghamVocal – JuniorGirls or Boys Duet under 14 years
200610Laura NicholasVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
200611Sophie PetersVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
200613Karenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
200614Sophie PetersVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
200615Laura NicholasVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
200621Rachel PetersVocal – AdultSoprano
200622Annabelle CoadVocal – AdultMezzo Soprano
200623Joan PartonVocal – AdultContralto
200624Rachel PetersVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200625Mark WilliamsVocal – AdultTenor
200627Albert ClemoVocal – AdultBass
200628Ken AndrewVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200629Ken AndrewVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
200630Rachel PetersVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
200631Roxanne Leeson-JamesVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
200634Joan PartonVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
200635Rachel PetersVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
200636Susan KingVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
200638Roxanne Leeson-JamesVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
200639Laura NicholasVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
200640Joan PartonVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
200641Vanessa Strike & Christine TaylorVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
200643Buccas FourVocal – AdultQuartet – Any Voices
200644Buccas FourVocal – AdultQuartet – Male Voice
200645The CarolinasVocal – AdultEnsemble – not more than 12 voices
200646Joan PartonVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
200647The CarolinasVocal – AdultFolk Song – Ensemble (3 – 8 Performers)
200648Albert ClemoVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
200661Buccas FourBarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
200662Phoenix Cornwall Ladies Harmony ChorusBarbershopBarbershop Chorus
200671St Ia SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
200672Newlyn School ChoirChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
200674Richard Lander Dowland ChoirChoirSenior Schools – Intermediate
200675Richard Lander Taverner ChoirChoirSenior Schools – Advanced
200676Springfield SingersChoirLadies Choir – Intermediate
200677Camborne Circuit Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
200678Praze-Hayle Male Voice ChoirChoirMale Voice Choirs – Intermediate
200679Four Lanes Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
200686RAOST SingersChoirNovice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
200693Christopher UrenPipe Organ/ Electronic KeyboardPipe Organ — Advanced – Grade 6 standard and above
200695Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
200696Laureen HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2006101Mark HawkenPiano AccordionPiano Accordion Solo – Open
2006112Imogen BarnesPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2006113Katie CarpenterPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2006115Tom HaydneyPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2006117Claire-Louise AugustePianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2006119James SaldivarPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2006121Christopher UrenPianoforteSolo — Open
2006131Chloe Abbott & Christopher BondGuitar – ClassicalElementary to Grade 3 standard
2006133Christopher BondGuitar – ClassicalAdvanced – Grade 6 standard & above
2006141William LyonGuitar – Acoustic Plectrum StyleBeginners
2006142Juliette LyonGuitar – Acoustic Plectrum StyleElementary
2006143Ross PascoeGuitar – Acoustic Plectrum StyleIntermediate
2006144Threemilestone C P SchoolGuitar – Acoustic Plectrum StyleGuitar Group – Open; Any number of players
2006151Ipshita GuptaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2006152Rebecca ToyStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2006153Kirsten Lloyd-LeachStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2006154Kirsten Lloyd-LeachStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2006155Ipshita Gupta & Molly CounterStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2006161Zoe DewarRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2006162Melissa MitchellRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2006163Ben CracknellRecorder – DescantOpen
2006166Ben CracknellRecorder – TrebleOpen
2006167Zoe Dewar & Tegan ThompsonRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2006168Jenny Byatt & Melissa BurleyRecorder – GroupsDuet – Open
2006169Mabe; PenrynRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2006170Cusvey Players; TwelveheadsRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2006171Kelsey StevensonWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2006172Amelia PicketWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2006173Claire-Louise AugusteWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2006174Claire-Louise AugusteWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2006201Emily EvansBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2006202Cecilia CarlisleBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2006203Samuel EddyBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2006204Nathan RichardsBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2006205Chloe AbbottBrassOpen – Slow Melody
2006206Samuel EddyBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2006207Nathan RichardsBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2006210Rebecca Merritt & Samuel EddyBrassDuet – under 19 years
2006211Andrew Annear & Kevin DowerBrassDuet – Open
2006212Camborne Youth BandBrassQuartet – under 12 years
2006214Camborne Youth BandBrassQuartet – under 16 years
2006215Camborne Youth BandBrassQuartet – Open
2006216Camborne Youth BandBrassEnsemble – up to 12 players – under 14 years
2006218Camborne Youth BandBrassEnsemble – up to 12 players – under 18 years
2006219Lanner BandBrassEnsemble – up to 12 players – Open
2006Mr & Mrs W R Williams CupCelia CarlisleMost PromisingBrass Player
2006Mr & Mrs D Williams Challenge CupJames SaldivarMost PromisingPianist
2006Mr A Grubb Challenge TrophyBen CracknellMost PromisingRecorder Player
2006Mrs E Nettle Challenge CupKirsten Lloyd-LeachMost PromisingStrings Player (under 18)
2006The Winifred Wing SalverSophie PetersMost PromisingVocalist (under 18)
2006Mr & Mrs Wills Challenge CupClaire-Louise AugusteMost PromisingWoodwind Player
2006The Eric Jeffrey Memorial RosebowlFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2006The Margaret Reynolds Memorial BatonPhoenix Cornwall Ladies Harmony ChorusSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2006The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2006The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueKarenza Hurr; Foxey HardmanSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2006The Peter Johns New Competitor AwardTom Haydney; Katy Carpenter; Foxey HardmanSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2006Monetary Award of 100 (sponsored by the Camborne Music Festival)Newlyn C P SchoolSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining the highest aggregate mark
2006The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2006The A W Parker Challenge CupNathan RichardsSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2006The Norman Johns CupNathan RichardsSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2006Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Four Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2006The Ron Barrett TrophyThreemilestone C P SchoolSpecial AwardsAward to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2006The Doris Clemens Memorial CupImogen BarnesSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2006The Ruth Brown Memorial Challenge PlateNewlyn School ChoirSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2006The Vivien Pike Perpetual Challenge CupRachel PetersSpecial AwardsAward to the Best female singer
2006The Michael Bosustow Memorial AwardAdam NichollsSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20071Lowenna HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20072Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20073Trystan BennettVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20074Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20075Sophie PetersVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20076Sophie PetersVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20077Holly Stott – PennaVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20078Trystan BennettVocal – JuniorBoys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
20079Lydia Jelitko & Kathryn McdermottVocal – JuniorGirls or Boys Duet under 14 years
200710Laura MacdonaldVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
200711Holly Stott – PennaVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
200712Rachael Benney & Amber OrchardVocal – JuniorVocal Duet – Any Voice – under 18 years
200713Kerenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
200714Rachael BennyVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
200715Sophie HarringtonVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
200721Rachel PetersVocal – AdultSoprano
200722Karen AbbottVocal – AdultMezzo Soprano
200723Joan PartonVocal – AdultContralto
200724Rachel PetersVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200725Stephen JamesVocal – AdultTenor
200727Philip JonesVocal – AdultBass
200728Paul NesbittVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200729Sylvia CurnowVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
200730Rachel PetersVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
200731Christopher UrenVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
200734Kirsty RoweVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
200735Joan PartonVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
200736Kirsty RoweVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
200737Rachel & Diana PetersVocal – AdultOperatic Duet – Open
200738Roxanne BrayVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
200739Laura NicholasVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
200740Roxanne BrayVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
200741Vanessa Strike & Christine TaylorVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
200743Buccas FourVocal – AdultQuartet – Any Voices
200744Buccas FourVocal – AdultQuartet – Male Voice
200745The Glee SingersVocal – AdultEnsemble – not more than 12 voices
200746Kirsty RoweVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
200747The CarolinersVocal – AdultFolk Song – Ensemble (3 – 8 Performers)
200748David ClemoVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
200749Kirsty RoweVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
200750Joan PartonVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
200761Buccas FourBarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
200771St Maddern’s C of E Primary SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
200772Treleigh CPChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
200773Perranporth School ChoirChoirPrimary Schools – Advanced
200776Springfield SingersChoirLadies Choir – Intermediate
200777Mabe Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
200778Praze – Hayle MVCChoirMale Voice Choirs – Intermediate
200779Four Lanes Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
200780RAOST Youth ChoirChoirJunior Novice Choir – 18 years & under
200781Lockwood Urban Dance & Theatre SchoolChoirYouth Choirs (Under 21 years) – other than Schools
200786Menherion SingersChoirNovice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
200793Christopher UrenPipe Organ/ Electronic KeyboardPipe Organ — Advanced – Grade 6 standard and above
200794Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
200795Laureen HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
2007101Marion BurchPiano AccordionPiano Accordion Solo – Open
2007107Christopher BondCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2007112Owen HarveyPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2007113Abby SpittlePianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2007114Sophie Collins & Alicia JouvenaarPianoforteDuet – Grades 1-2 standard
2007115Mercedes HarrisPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2007117Tom HaydneyPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2007119Clare ReevesPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2007121Clare ReevesPianoforteSolo — Open
2007141Gabrielle NobleGuitar – Acoustic Plectrum StyleBeginners
2007142Chantelle NobleGuitar – Acoustic Plectrum StyleElementary
2007143Ross PascoeGuitar – Acoustic Plectrum StyleIntermediate
2007144The Nobles DuoGuitar – Acoustic Plectrum StyleGuitar Group – Open; Any number of players
2007151Penny ColloffStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2007152Rebecca ToyStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2007153Kirsten Lloyd-LeachStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2007154Kirsten Lloyd-LeachStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2007155Trewirgie StringsStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2007161Kerenza HurrRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2007162Melissa MitchellRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2007163Ben CracknellRecorder – DescantOpen
2007166Ben CracknellRecorder – TrebleOpen
2007167Melissa Mitchell & Niamh ListerRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2007168Jenny Byatt & Ben CracknellRecorder – GroupsDuet – Open
2007169Mabe 2Recorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2007170Richard Lander School Recorder GroupRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2007171Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2007172Rosie MitchellWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2007173Bethany TremayneWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2007174Robyn BeresfordWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2007191Christopher Bond & Chloe AbbottAny InstrumentAny Instrument & Piano Duet – Any instrument may include brass; strings; or woodwind (both performers being judged)
2007201Benjamin AbbottBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2007202Matthew BrownBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2007203Georgina EvansBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2007204Chloe AbbottBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2007205Chloe AbbottBrassOpen – Slow Melody
2007206Samuel EddyBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2007209Matthew Brown & Emily BrownBrassDuet – under 14 years
2007210Rebecca Merritt & Samuel EddyBrassDuet – under 19 years
2007211Christopher Bond & Chloe AbbottBrassDuet – Open
2007212Camborne Youth BandBrassQuartet – under 12 years
2007219Lanner BandBrassEnsemble – up to 12 players – Open
2007Mr & Mrs W R Williams CupChloe AbbottMost PromisingBrass Player
2007Mr & Mrs P Johns Challenge CupSophie French ConstantMost PromisingGuitar Player (under 18)
2007Mr & Mrs D Williams Challenge CupChristopher BondMost PromisingPianist
2007Mr A Grubb Challenge TrophyBen CracknellMost PromisingRecorder Player
2007Mrs E Nettle Challenge CupKirsten Lloyd – LeachMost PromisingStrings Player (under 18)
2007The Winifred Wing SalverSophie PetersMost PromisingVocalist (under 18)
2007The Aldous Family Challenge CupRobyn BeresfordMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2007The Eric Jeffrey Memorial RosebowlMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2007The Margaret Reynolds Memorial BatonMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2007The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2007The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueKerenza HurrSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2007The Peter Johns New Competitor AwardSophie French ConstantSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2007Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Christopher BondSpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2007The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2007The A W Parker Challenge CupSam Eddy & Rebecca Merritt; Lanner BandSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2007The Norman Johns CupChloe AbbottSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2007Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Mabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2007The Doris Clemens Memorial CupMercedes HarrisSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2007The Ruth Brown Memorial Challenge PlateSt Maddern’s School; MadronSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2007The Vivien Pike Perpetual Challenge CupRoxanne BraySpecial AwardsAward to the Best female singer
2007The Michael Bosustow Memorial AwardPaul NesbittSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20081Lowenna HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20083Bromley HurnVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20084Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20085Rachel BenneyVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20086Hannah AtkinsVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20087Laura MacdonaldVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20088Trystan BennettVocal – JuniorBoys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
200810Laura MacdonaldVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
200811Laura MacdonaldVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
200813Georgina RoweVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
200814Bromley HurnVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
200815Laura MacdonaldVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
200821Alice MargettsVocal – AdultSoprano
200822Annabelle CoadVocal – AdultMezzo Soprano
200823Christine CumberVocal – AdultContralto
200824Christine CumberVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200825Paul NesbittVocal – AdultTenor
200826Sydney MitchellVocal – AdultBaritone
200827Albert ClemoVocal – AdultBass
200828Sydney MitchellVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
200829Holly Stott-PennaVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
200830Alice MargettsVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
200831Lauren TrudgeonVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
200832Annabelle CoadVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
200834Alice MargettsVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
200835Holly Stott-PennaVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
200836Alice MargettsVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
200837Jo Allford-Gretton & Lynn BlakeVocal – AdultOperatic Duet – Open
200838Roxanne BrayVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
200839Christine CumberVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
200840Katie MaundrellVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
200841David Rashleigh & Sydney MitchellVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
200842Bal MaidensVocal – AdultTrio – Open
200845Sine Nominee EnsembleVocal – AdultEnsemble – not more than 12 voices
200846Janette EathorneVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
200848Albert ClemoVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
200849Brett Jay DavisVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
200850Roxanne BrayVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
200851Bromley & Karen HurnVocal – AdultParent & Child. Vocal or instrumental or both
200862The AvonbellesBarbershopBarbershop Chorus
200872Newlyn SchoolChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
200874SorelliChoirSenior Schools – Intermediate
200876Springfield SingersChoirLadies Choir – Intermediate
200877Camborne Circuit Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
200879Four Lanes Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
200881RAOST Youth ChoirChoirYouth Choirs (Under 21 years) – other than Schools
200883Menherion SingersChoirChoirs under 30 Voices
200885RAOST SingersChoirMixed Choirs
200894Alicia JouvenaarPipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
200895Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Intermediate – Grade 4 & 5 standard
200896Laureen HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2008101Marion BurchPiano AccordionPiano Accordion Solo – Open
2008107Christopher BondCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2008112Poppy FennPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2008113Luke SumptionPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2008114Sophie Collins & Alicia JouvenaarPianoforteDuet – Grades 1-2 standard
2008115Katie CarpenterPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2008117Tom HaydneyPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2008119Claire ReevesPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2008121James SaldivarPianoforteSolo — Open
2008141Liam KristoffyGuitar – Acoustic Plectrum StyleBeginners
2008142William LyonGuitar – Acoustic Plectrum StyleElementary
2008143Juliette LyonGuitar – Acoustic Plectrum StyleIntermediate
2008144Threemilestone CP DuoGuitar – Acoustic Plectrum StyleGuitar Group – Open; Any number of players
2008151Sabine HoadleyStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2008152Eva EdgeworthStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2008153Sophie EdwardsStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2008154Frederica PoznanskyStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2008156Sophie Edwards & Florence MartinStringsString Group – 2 or more players
2008161Lauren MoyleRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2008162Charlie InghamRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2008163Jenny ByattRecorder – DescantOpen
2008165Georgina AshbyRecorder – TrebleGirls or Boys under 12 years
2008166Jenny ByattRecorder – TrebleOpen
2008167Rosie Matthews & Rebecca JacksonRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2008169Mabe “A”Recorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2008171Kristina JelitkoWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2008172Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2008173Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2008174Bethany TremayneWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2008175Bethany TremayneWoodwindAny Woodwind Instrument – Open
2008176St Meriadoc EnsembleWoodwindWoodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2008201Martha CarlisleBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2008202Cecilia CarlisleBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2008203Kathryn McdermottBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2008204Chloe AbbottBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2008205Amber RobertsBrassOpen – Slow Melody
2008206Cecilia CarlisleBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2008207Amber RobertsBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2008209Cecilia & Martha CarlisleBrassDuet – under 14 years
2008210Amber Roberts & Martha CarlisleBrassDuet – under 19 years
2008Mr & Mrs W R Williams CupCecilia CarlisleMost PromisingBrass Player
2008Mr & Mrs D Williams Challenge CupLuke SumptionMost PromisingPianist
2008Mr A Grubb Challenge TrophyJenny ByattMost PromisingRecorder Player
2008Mrs E Nettle Challenge CupSophie EdwardsMost PromisingStrings Player (under 18)
2008The Winifred Wing SalverLaura MacDonaldMost PromisingVocalist (under 18)
2008The Aldous Family Challenge CupBethany TremayneMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2008The Eric Jeffrey Memorial RosebowlRAOST SingersSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2008The Margaret Reynolds Memorial BatonThe AvonbellesSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2008The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2008The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueEva Edgeworth & Lauren MoyleSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2008The Peter Johns New Competitor AwardSophie Edwards & Katie MaundrellSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2008Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Sophie EdwardsSpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2008The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyBethany TremayneSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2008The A W Parker Challenge CupAmber RobertsSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2008The Norman Johns CupAmber RobertsSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2008Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Raost SingersSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2008The Ron Barrett TrophyThreemilestone CP SchoolSpecial AwardsAward to the best school entry in the Guitar – Accoustic class
2008The Doris Clemens Memorial CupLuke SumptionSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2008The Ruth Brown Memorial Challenge PlateRAOST Youth ChoirSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2008The Vivien Pike Perpetual Challenge CupHolly Stott-PennaSpecial AwardsAward to the Best female singer
2008The Michael Bosustow Memorial AwardDavid RashleighSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
2009Mr & Mrs W R Williams CupEmily EvansMost PromisingBrass Player
2009Mr & Mrs D Williams Challenge CupChristopher BondMost PromisingPianist
2009The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Niamh ListerMost PromisingRecorder Player (under 18)
2009Mrs E Nettle Challenge CupLauren BoseMost PromisingStrings Player (under 18)
2009The Winifred Wing SalverKerenza HurrMost PromisingVocalist (under 18)
2009The Aldous Family Challenge CupKatie MaundrellMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2009The Eric Jeffrey Memorial RosebowlMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2009The Margaret Reynolds Memorial BatonMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2009The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2009The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueAmy CampbellSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2009The Peter Johns New Competitor AwardAmy CampbellSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2009Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Christopher BondSpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2009The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophySophie EdwardsSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2009The A W Parker Challenge CupSimon Phillips & Helga BrassSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2009The Norman Johns CupJack CarlisleSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2009Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Mabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2009The Doris Clemens Memorial CupBethany AtkinsonSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2009The Ruth Brown Memorial Challenge PlateSt Maddern’s C of E School & SorelliSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2009The Vivien Pike Perpetual Challenge CupLaura NicholasSpecial AwardsAward to the Best female singer
2009The Michael Bosustow Memorial AwardAdam NichollsSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20101Ashay DivekarVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20102Jessica Scarlet HudsonVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20103Bethany WilliamsVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20104Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20105Kerenza HurrVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20106Laura SuttonVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20107Sami-Jane SlaterVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20109Hannah Mead & Samantha JudgeVocal – JuniorGirls or Boys Duet under 14 years
201010TrystanbennettVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
201011Kirsten MulcahyVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
201012Sami-Jane Slater & Laura SuttonVocal – JuniorVocal Duet – Any Voice – under 18 years
201013Darcy WilsonVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
201014Kerenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
201021Sylvia CurnowVocal – AdultSoprano
201024Jo WoodVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201025David RashleighVocal – AdultTenor
201026Paul HolmesVocal – AdultBaritone
201027Terry ParrellVocal – AdultBass
201028David RashleighVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201029Albert ClemoVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
201030David RashleighVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
201031Holly HoskinVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
201032Peter WilkinsVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
201034Paul HolmesVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
201035Jo WoodVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
201036Jo WoodVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
201038David ClemoVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
201040Paul NesbittVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
201041David Rashleigh & Sydney MitchellVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
201046Paul NesbittVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
201048Albert ClemoVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
201049Gemma-Marie Everest-JurieVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
201050Ken AndrewVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
201071St Maddern’s C of E SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
201072St Michael’s School; HelstonChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
201076Helston Community ChoirChoirLadies Choir – Intermediate
201077Mabe Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
201079Four Lanes Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
201081RAOST Youth ChoirChoirYouth Choirs (Under 21 years) – other than Schools
201082LaudateChoirMixed Choirs to sing Sacred Music
201085RAOST SingersChoirMixed Choirs
201086Local VocalzChoirNovice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
201094Brennan CarterPipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
201096Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2010107Christopher BondCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2010112Jessica ChancePianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2010113Katheryn WilloughbyPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2010114Finn Howard & Luke SumptionPianoforteDuet – Grades 1-2 standard
2010115Josephine CowleyPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2010116Catrin Walker-Booth & Charlotte ReedPianoforteDuet – Grades 3-4 standard
2010117Tamsyn HoodPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2010119Claire ReevesPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2010151Kerenza HurrStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2010152Conor TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2010153Eva EdgeworthStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2010156Ciaran & Conor TrevenaStringsString Group – 2 or more players
2010161Patrick LineRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2010162Rebecca JacksonRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2010163Joy HunneyballRecorder – DescantOpen
2010164Lauren HoyleRecorder – TrebleGirls or Boys under 10 years
2010166Samuel ConstableRecorder – TrebleOpen
2010167Gemma Trerice & Flora HarrisonRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2010169Mabe SchoolRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2010170Wheal Jane PlayersRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2010172Merryn Edwards-MooreWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2010173Marta Lilly DyerWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2010174Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2010175Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument – Open
2010196Charlie HodgePercussionTuned percussion – Open
2010201Lowenna HurrBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2010202Andrew WinghamBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2010203Cecilia CarlisleBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2010204Abigail RobertsBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2010205Laureen HodgeBrassOpen – Slow Melody
2010206Hannah EvansBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2010208Ysella Lees & Archie LeesBrassDuet – under 11 years
2010209Verity Mitchell & Bethany UrenBrassDuet – under 14 years
2010215Redruth Red QuartetBrassQuartet – Open
2010219Redruth Town Band EnsembleBrassEnsemble – up to 12 players – Open
2010Mr & Mrs W R Williams CupEmily EvansMost PromisingBrass Player
2010Mr & Mrs D Williams Challenge CupJosephine CowleyMost PromisingPianist
2010The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Patrick LyneMost PromisingRecorder Player (under 18)
2010Mrs E Nettle Challenge CupEva EdgeworthMost PromisingStrings Player (under 18)
2010The Winifred Wing SalverKirsten MulcahyMost PromisingVocalist (under 18)
2010The Aldous Family Challenge CupSarah CarbisMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2010The Eric Jeffrey Memorial RosebowlRAOST SingersSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2010The Margaret Reynolds Memorial BatonCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2010The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonFour Lanes Male Voice ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2010The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueLily CaseySpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2010The Peter Johns New Competitor AwardJosephine CowleySpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2010Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Kirsten MulcahySpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2010The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2010The A W Parker Challenge CupLaureen HodgeSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2010Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200RAOST SingersSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2010The Doris Clemens Memorial CupJosephine CowleySpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2010The Ruth Brown Memorial Challenge PlateSt Michael’s School; HelstonSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2010The Vivien Pike Perpetual Challenge CupJo WoodSpecial AwardsAward to the Best female singer
2010The Michael Bosustow Memorial AwardPeter WilkinsSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20112Katherine GregoryVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20113Bethany WilliamsVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20114Lowenna Wearne And Bethany WilliamsVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20115Bromley HurnVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20116Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20117Lydia HansonVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20118Adam SandersVocal – JuniorBoys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
201110Kerenza HurrVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
201111Bromley HurnVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
201113Katherine GregoryVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
201114Kerenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
201115Gabriella PoznanskyVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
201121Hannah PascoeVocal – AdultSoprano
201122Sandra CoxVocal – AdultMezzo Soprano
201123Christine CumberVocal – AdultContralto
201124Christine CumberVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201125David ClemoVocal – AdultTenor
201126Sydney MitchellVocal – AdultBaritone
201127Phillip JonesVocal – AdultBass
201128Paul NesbittVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201129Christine CumberVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
201130Sydney MitchellVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
201131Kirsten MulcahyVocal – AdultLadies or Mens Solo – 18 – 25 years. Excluding a song from a Film; Show or Musical
201132David RashleighVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
201134Sydney MitchellVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
201135Paul HolmesVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
201136Jo WoodVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
201137Jo Allford Gretton And Sally-Ann GrettonVocal – AdultOperatic Duet – Open
201138Christine CumberVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
201140Jo Allford GrettonVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
201141Hannah Pascoe And Adam NichollsVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
201145Hayle SingersVocal – AdultEnsemble – not more than 12 voices
201146Paul NesbittVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
201148Sydney Mitchell And David RashleighVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
201149Kirsten MulcahyVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
201150Sydney MitchellVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
201151Lowenna And Karen HurrVocal – AdultParent & Child. Vocal or instrumental or both
201171St Maddern’s C of E Primary SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
201172Mabe School ChoirChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
201174Redruth School ChoirChoirSenior Schools – Intermediate
201176Truro Community ChoirChoirLadies Choir – Intermediate
201177Mabe Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
201178Praze Hayle Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Intermediate
201180Redruth School ChoirChoirJunior Novice Choir – 18 years & under
201182Laudate Chamber ChoirChoirMixed Choirs to sing Sacred Music
201185Laudate Chamber ChoirChoirMixed Choirs
201196Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2011112Oceana Minchin-FoatPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2011113Kathryn Willoughby And Finn HowardPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2011115Conor TrevenaPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2011116Luke Sumtion And Finn HowardPianoforteDuet – Grades 3-4 standard
2011117Josephine CowleyPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2011121Conor TrevenaPianoforteSolo — Open
2011132Kerenza HurrGuitar – ClassicalIntermediate – Grades 4 – 5 standard
2011133Christopher BondGuitar – ClassicalAdvanced – Grade 6 standard & above
2011151Alden MoramStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2011152Conor TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2011156Ciaran And Conor TrevenaStringsString Group – 2 or more players
2011161Patrick LyneRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2011162Rachel ConstableRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2011163Samuel ConstableRecorder – DescantOpen
2011164Patrick LyneRecorder – TrebleGirls or Boys under 10 years
2011166Joy HunneyballRecorder – TrebleOpen
2011167Gemma Trerise And Florence HarrisonRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2011169Mabe “A” PlayersRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2011170Baldhu Old Chapel Recorder GroupRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2011171Bethany DunstanWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2011172Abigail LeighWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2011173Verity WilliamsWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2011174Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2011175Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument – Open
2011176Redruth School Woodwind EnsembleWoodwindWoodwind Ensemble – 3 or more players – Open
2011180Jessica ChanceWoodwindAny Woodwind Instrument — Pre-Grade 1 standard
2011192Redruth School Chamber EnsembleAny InstrumentAny Instrument – 3 – 8 performers; which may include piano; brass; strings; or woodwind
2011197Harry JeffreyPercussionUntuned percussion – Open
2011201Lowenna HurrBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2011202Andy WinghamBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2011203Andy WinghamBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2011204Abigail RobertsBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2011205Abigail RobertsBrassOpen – Slow Melody
2011206Cecilia CarlisleBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2011207Laureen HodgeBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2011209Bethany Uren And Verity MitchellBrassDuet – under 14 years
2011210Cecilia Carlisle And Abigail RobertsBrassDuet – under 19 years
2011211Cecilia Carlisle And Laureen HodgeBrassDuet – Open
2011215Duchy Tuba QuartetBrassQuartet – Open
2011Mr & Mrs W R Williams CupAndy WinghamMost PromisingBrass Player
2011The Agnes Jane Memorial TrophyConor TrevenaMost PromisingPianist (under 18)
2011The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Patrick LyneMost PromisingRecorder Player (under 18)
2011Mrs E Nettle Challenge CupConor TrevenaMost PromisingStrings Player (under 18)
2011The Winifred Wing SalverKerenza HurrMost PromisingVocalist (under 18)
2011The Aldous Family Challenge CupSarah CarbisMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2011The Eric Jeffrey Memorial RosebowlLaudate Chamber ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2011The Margaret Reynolds Memorial BatonMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2011The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonJosephine CowleySpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2011The Kenneth Pelmear Challenge PlaquePatrick Lyne and Lowenna WearneSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2011The Peter Johns New Competitor AwardLowenna Wearne and Abigail LeighSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2011Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Kerenza HurrSpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2011The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyChristopher BondSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2011The A W Parker Challenge CupThe Duchy Tuba QuartetSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2011Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Laudate Chamber ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2011The Doris Clemens Memorial CupJosephine CowleySpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2011The Ruth Brown Memorial Challenge PlateMabe Primary School and St Maddern C of E Primary SchoolSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2011The Vivien Pike Perpetual Challenge CupHannah PascoeSpecial AwardsAward to the Best female singer
2011The Michael Bosustow Memorial AwardSydney MitchellSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
2011The Rotary Young Musician AwardConor TrevenaSpecial AwardsChosen to go forward to the area competition
20121Misha BehrensVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20122Tenny BehrensVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20123Lowenna WearneVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20124Hall MerrittVocal – JuniorGirls or Boys Under 13
20125Bethany WilliamsVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20126Phoebe HutchinsonVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20127Trystan BennettVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
201210Georgia EnglishVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
201211Kerenza HurrVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
201213Katherine GregoryVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
201214Bethany WilliamsVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
201215Kerenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
201221Hannah PascoeVocal – AdultSoprano
201222Sandra CoxVocal – AdultMezzo Soprano
201223Christine CumberVocal – AdultContralto
201224Christine CumberVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201225David RashleighVocal – AdultTenor
201226William ThomasVocal – AdultBaritone
201227Sydney MitchellVocal – AdultBass
201228William ThomasVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201229Sydney MitchellVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
201230Christine CumberVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
201232Christine CumberVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
201234Christine CumberVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
201235Hannah PascoeVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
201236Jo WoodVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
201238Paul HolmesVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
201240Jo WoodVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
201241Sydney Mitchell & David RashleighVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
201242Jo Alford Gretton; Lynn Blake & Geoff PopeVocal – AdultTrio – Open
201245One And AllVocal – AdultEnsemble – not more than 12 voices
201246Paul NesbittVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
201247Jo Alford Gretton; Lynn Blake & Geoff PopeVocal – AdultFolk Song – Ensemble (3 – 8 Performers)
201248Christine CumberVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
201250Sylvia Curnow & Sandra CoxVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
201251Kerenza & Karen HurrVocal – AdultParent & Child. Vocal or instrumental or both
201261Jigsaw Barbershop QuartetBarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
201262Avon HarmonyBarbershopBarbershop Chorus
201272Treleigh School ChoirChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
201273Truro Preparatory School Chamber ChoirChoirPrimary Schools – Advanced
201274Redruth School ChoirChoirSenior Schools – Intermediate
201276Tresillian SingersChoirLadies Choir – Intermediate
201277Camborne Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
201279Four Lanes Male ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
201280Truro Preparatory School Boys ChoirChoirJunior Novice Choir – 18 years & under
201282Laudette Chamber ChoirChoirMixed Choirs to sing Sacred Music
201283Viva VoiceChoirChoirs under 30 Voices
201284Heyl St Piran SingersChoirMadrigal
201285Local VocalzChoirMixed Choirs
201286Black Sheep Harmony Ladies ChorusChoirNovice Class – Any Choir who have not previously entered a Festival
201296Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2012106Peter HolmesCompositionComposition – 13 years and under. Vocal; instrumental or both.
2012107Laureen HodgeCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2012112Killy EdgellPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2012113Lily IrvinPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2012115Lily CaseyPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2012117Kerenza HurrPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2012119Claire ReevesPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2012151Aiden MoranStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2012152Ciaran TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2012153Eva EdgeworthStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2012155Ciaran TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2012156Brendan & Aiden MoranStringsString Group – 2 or more players
2012161Florence HarrisonRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2012162Patrick LyneRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2012163Samuel ConstableRecorder – DescantOpen
2012165Rachel ConstableRecorder – TrebleGirls or Boys under 12 years
2012166Samuel ConstableRecorder – TrebleOpen
2012167Devoran School Recorder PlayersRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2012169Mabe 1Recorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2012170Wheal Jane Recorder PlayersRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2012171Elinor BradburyWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2012172Grace MesserWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2012173Verity WilliamsWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2012174Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2012175Sarah CarbisWoodwindAny Woodwind Instrument – Open
2012201Rosina FlintBrassGirls or Boys under 11 years Slow Melody or Florid
2012202Lowenna HurrBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2012203Andrew WinghamBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2012204Michaelia RobertsBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2012205Karen HurrBrassOpen – Slow Melody
2012206Andrew WinghamBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2012207John HitchensBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2012208Harry & Rosina FlintBrassDuet – under 11 years
2012210Abigail Roberts & Matthew BrownBrassDuet – under 19 years
2012211Lowenna & Karen HurrBrassDuet – Open
2012215Duchy Tuba QuartetBrassQuartet – Open
2012217Camborne Youth BandBrassEnsemble – up to 12 players – under 16 years
2012Mr & Mrs W R Williams CupAndy WinghamMost PromisingBrass Player
2012Mr & Mrs P Johns Challenge CupAiden MoranMost PromisingGuitar Player (under 18)
2012The Agnes Jane Memorial TrophyLily IrvineMost PromisingPianist (under 18)
2012The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Samuel ConstableMost PromisingRecorder Player (under 18)
2012Mrs E Nettle Challenge CupCiaran TrevenaMost PromisingStrings Player (under 18)
2012The Winifred Wing SalverKerenza HurrMost PromisingVocalist (under 18)
2012The Aldous Family Challenge CupSarah CarbisMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2012The Marlene Doe Memorial CupCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2012The Eric Jeffrey Memorial RosebowlFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2012The Margaret Reynolds Memorial BatonCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2012The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonFour Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2012The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueKilly EdgellSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2012The Peter Johns New Competitor AwardPhoebe HutchinsonSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2012Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Karenza HurrSpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2012The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophySydney MitchellSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2012The A W Parker Challenge CupKaren HurrSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2012The Norman Johns CupJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2012Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Four Lanes Male ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2012The Doris Clemens Memorial CupLily Irvine; Kerenza Hurr; Lily Casey & Killy EdgellSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2012The Ruth Brown Memorial Challenge PlateTruro Preparatory School Chamber ChoirSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2012The Vivien Pike Perpetual Challenge CupChristine CumberSpecial AwardsAward to the Best female singer
2012The Michael Bosustow Memorial AwardDavid RashleighSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
2012The Rotary Young Musician AwardCiaran TrevenaSpecial AwardsChosen to go forward to the area competition
20132Niamh TrevethanVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20133Katherine GregoryVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20135Bethany WilliamsVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20136Bethany WilliamsVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20137Kerenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
201310Bethany WilliamsVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
201311Kerenza HurrVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
201313Niamh TrevethanVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
201314Lowenna WearneVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
201315Kerenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
201321Hannah PascoeVocal – AdultSoprano
201322Sandra CoxVocal – AdultMezzo Soprano
201324Sandra CoxVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201325David RashleighVocal – AdultTenor
201326Paul NesbittVocal – AdultBaritone
201327Paul HolmesVocal – AdultBass
201328William ThomasVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201330William ThomasVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
201332Hazel CurnowVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
201334Paul HolmesVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
201335Christine CumberVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
201336Hazel CurnowVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
201338Hannah PascoeVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
201339Hannah PascoeVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
201340Jo WoodVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
201345One And AllVocal – AdultEnsemble – not more than 12 voices
201346Georgia EnglishVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
201348Christine CumberVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
201349Ella Ellis-BrayVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
201350Hazel CurnowVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
201361JigsawBarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
201371Grade Ruan C of E Primary SchoolChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
201372Truro School Preparatory ChoirChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
201374Redruth School SingersChoirSenior Schools – Intermediate
201375Tolgus Choir; RedruthChoirSenior Schools – Advanced
201376Tresillian SingersChoirLadies Choir – Intermediate
201377Mabe Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
201379Holman Climax MVCChoirMale Voice Choirs – Advanced
201383Tresillian SingersChoirChoirs under 30 Voices
201394Charleigh MorganPipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
201396Charlie HodgePipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Advanced – Grade 6 standard and above
2013107Karenza HurrCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2013112Evan RichardsPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2013113Killy EdgellPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2013114Liliy & Molly IrvinPianoforteDuet – Grades 1-2 standard
2013115Amelia IrelandPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2013117Jason DawesPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2013119Josephine CrowleyPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2013121Josephine CrowleyPianoforteSolo — Open
2013131Timothy LyneGuitar – ClassicalElementary to Grade 3 standard
2013151Grace Middlemiss FoxStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2013152Zoe HastingsStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2013153Ciaran TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2013154Kerenza HurrStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2013155Ciaran TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2013161Freya BonellRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2013162Lauren PriceRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2013163Amanda LyneRecorder – DescantOpen
2013166Amanda LyneRecorder – TrebleOpen
2013167Lily Harrison & Mireia CaswellRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2013168Rachael & Samuel ConstableRecorder – GroupsDuet – Open
2013169Devoran SchoolRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2013171Lowena OlverWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2013172Maia RobertsWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2013173Verity WilliamsWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2013174Minnie FoxWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2013180Izzie LeighWoodwindAny Woodwind Instrument — Pre-Grade 1 standard
2013Mr & Mrs W R Williams CupAndy WinghamMost PromisingBrass Player
2013The Agnes Jane Memorial TrophyJosephine CowleyMost PromisingPianist (under 18)
2013The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Samuel ConstableMost PromisingRecorder Player (under 18)
2013Mrs E Nettle Challenge CupCiaran TrevenaMost PromisingStrings Player (under 18)
2013The Winifred Wing SalverBethany WilliamsMost PromisingVocalist (under 18)
2013The Aldous Family Challenge CupMaia RobertsMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2013The Marlene Doe Memorial CupCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2013The Eric Jeffrey Memorial RosebowlTresillian SingersSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2013The Margaret Reynolds Memorial BatonMabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2013The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonHolman Climax MvcSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2013The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueLily Casey And Freya BonellSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2013The Peter Johns New Competitor AwardHannah ViantSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2013Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Charlie Hodge / Bethany WilliamsSpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2013The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2013The A W Parker Challenge CupJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2013The Norman Johns CupAndy WinghamSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2013Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Tresillian SingersSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2013The Doris Clemens Memorial CupKilly EdgellSpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2013The Ruth Brown Memorial Challenge PlateTruro Preparatory SchoolSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2013The Vivien Pike Perpetual Challenge CupHazel CurnowSpecial AwardsAward to the Best female singer
2013The Michael Bosustow Memorial AwardWilliam ThomasSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20141Pax McdowellVocal – JuniorGirls or Boys Solo under 8 years
20142Niamh TrevethanVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20143Lowenna WearneVocal – JuniorGirls or Boys Solo 10 years and under 13 years
20145Hurrsiena HoadleyVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20146Tiegan PhillipsVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20147Chloe EndeanVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
201410Kerenza HurrVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
201411Kerenza HurrVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
201413Niamh TrevethanVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – Under 11 years
201414Lowenna WearneVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
201415Harriet EastwoodVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
201421Hannah PascoeVocal – AdultSoprano
201422Christine AllertonVocal – AdultMezzo Soprano
201423Joan PartonVocal – AdultContralto
201424Hazel CurnowVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201425David RashleighVocal – AdultTenor
201426William ThomasVocal – AdultBaritone
201427Paul HolmesVocal – AdultBass
201428William ThomasVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201429Christine CumberVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
201430Hannah PascoeVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
201432Christine CumberVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
201434Christina AllertonVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
201435Hannah PascoeVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
201436Christina AllertonVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
201437Christina Allerton & Hannah PascoeVocal – AdultOperatic Duet – Open
201438William ThomasVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
201440Joan PartonVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
201441Christina Alleron & Margaret GreenVocal – AdultLadies’ &/or Mens’ Duet
201443BS4Vocal – AdultQuartet – Any Voices
201446Paul Nesbitt / Paul HolmesVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
201448Stephen WebberVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
201449Zoe WatersVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
201450David RashleighVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
201451Patrick & Amanda LyneVocal – AdultParent & Child. Vocal or instrumental or both
201454Paul HolmesVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from World War I or World War II. The standard of choice of music will be taken into consideration
201461BS4BarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
201462Celtic ChordsBarbershopBarbershop Chorus
201471St Maddern’s C of E School ChoirChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
201472Truro School – PrepChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
201476Tresillian SingersChoirLadies Choir – Intermediate
201477Camborne LadiesChoirLadies Choir – Advanced
201479Four Lanes Male Voice ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
201483Tresillian SingersChoirChoirs under 30 Voices
201484Heyl St Piran Ladies ChoirChoirMadrigal
201485RAOSTChoirMixed Choirs
201494Leigh MorganPipe Organ/ Electronic KeyboardElectronic Keyboard – Elementary – to Grade 3 standard
2014107Laureen HodgeCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2014112Ruby DylanPianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2014113Ellie CaseyPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2014115Amelia IrelandPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2014117Robert BrittlePianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2014119Jez KempPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2014121Josephine CowleyPianoforteSolo — Open
2014131Timothy LyneGuitar – ClassicalElementary to Grade 3 standard
2014150Ella ColeStringsAny String Instrument — Pre Grade 1 standard
2014151Imogen DowseStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2014152Thomas RoyleStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2014153Richard MatthewsStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2014154Eva EdgeworthStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Grades 7 & 8 standard
2014155Ciaran TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2014161Amelie RoweRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2014162Freya MorrisRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2014163Rachel ConstableRecorder – DescantOpen
2014167Cerys Newberry & Oliver RobertsRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2014168Rachel & Samuel ConstableRecorder – GroupsDuet – Open
2014169Devoran School Recorder GroupRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2014170Wheal Jane PlayersRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2014171Lowena OliverWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2014172Milly RaybouldWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2014173Maia RobertsWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 5 & 6 standard
2014174Abigail LeighWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2014196Charlie HodgePercussionTuned percussion – Open
2014202Hannah ViantBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2014203Aaron ThomasBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2014204Hannah EvansBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2014205John HitchensBrassOpen – Slow Melody
2014207John HitchensBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2014Mr & Mrs W R Williams CupHannah EvansMost PromisingBrass Player
2014Mr & Mrs P Johns Challenge CupTimothy LyneMost PromisingGuitar Player (under 18)
2014The Agnes Jane Memorial TrophyJosephine CowleyMost PromisingPianist (under 18)
2014The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Rachael ConstableMost PromisingRecorder Player (under 18)
2014Mrs E Nettle Challenge CupEva EdgeworthMost PromisingStrings Player (under 18)
2014The Winifred Wing SalverLowenna WearneMost PromisingVocalist (under 18)
2014The Aldous Family Challenge CupAbigail LeighMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2014The Marlene Doe Memorial CupCamborne Ladies; Mabe LadiesSpecial AwardsAwarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2014The Eric Jeffrey Memorial RosebowlCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2014The Margaret Reynolds Memorial BatonCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2014The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueImogen DowseSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2014The Peter Johns New Competitor AwardImogen Dowse / Emma ColeSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2014Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Lowenna Wearne; Josephine CowleySpecial AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2014The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyJohn Hitchens; Bs4Special AwardsAwarded to the Best Performance of the Festival
2014The A W Parker Challenge CupJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2014The Norman Johns CupJohn HitchensSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2014Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200Camborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2014The George Smith Memorial Cup to the ChoirCamborne Ladies Choir; Truro Prep Choir; Mabe Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir obtaining the Highest Mark for an Individual Piece
2014The Doris Clemens Memorial CupEllie CaseySpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2014The Ruth Brown Memorial Challenge PlateTruro Prep SchoolSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2014The Vivien Pike Perpetual Challenge CupChristine CumberSpecial AwardsAward to the Best female singer
2014The Michael Bosustow Memorial AwardWilliam ThomasSpecial AwardsAwarded to the Best male singer
20152Walt DewhurstVocal – JuniorGirls or Boys Solo 8 years and under 10 years
20155Lowenna WearneVocal – JuniorGirls Solo 13 years and under 15 years
20156Lowenna WearneVocal – JuniorGirls or Boys Solo 13 years and under 15 years
20157Karenza HurrVocal – JuniorGirls or Boys Solo 15 years and under 18 years
20158Lowenna WearneVocal – JuniorBoys Solo; 11 years and under 15 years (Unbroken Voice)
201510Kerenza HurrVocal – JuniorFolk Song – 15 years and under 18 years Can be Unaccompanied
201511Harriett EastwoodVocal – JuniorGirls Solo 15 years and under 18 years
201514Lowenna WearneVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 11 years and under 14 years
201515Kerenza HurrVocal – JuniorSacred Song (not Oratorio) – 15 years and under 18 years
201521Jo WoodVocal – AdultSoprano
201522Elaine MillerVocal – AdultMezzo Soprano
201523Christina AthertonVocal – AdultContralto
201524Elaine MillerVocal – AdultLadies Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201525David RashleighVocal – AdultTenor
201526Paul NesbittVocal – AdultBaritone
201527Jude le GriceVocal – AdultBass
201528William ThomasVocal – AdultMens Open – Any Song by a British Composer EXCLUDING any song eligible for Classes 29; 34; 35; 36; 38; & 40
201529William ThomasVocal – AdultLadies or Mens Open Victorian or Edwardian Song – Dates 1837 – 1910
201530Elaine MillerVocal – AdultChampionship Class. The adjudicator will select SIX COMPETITORS from Classes 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 34; 35; and 36.
201532Paul NesbittVocal – AdultLadies or Mens Open Any Sacred Song (not Oratorio)
201534Hazel CurnowVocal – AdultOratorio or Cantata – Open
201535David RashleighVocal – AdultOperatic Aria – Any Voice – Open
201536Christine AllertonVocal – AdultLieder – Open – to be sung in German
201538Paul HolmesVocal – AdultLadies or Mens Light Opera – excluding Musicals and Gilbert & Sullivan
201539Anna ScuttVocal – AdultLadies or Mens Solo from Gilbert & Sullivan
201540Adam NichollsVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from the 40s; 50s or 60s. The standard of choice of music will be taken into consideration
201546David Rashleigh : William ThomasVocal – AdultFolk Song – Unaccompanied
201548David RashleighVocal – AdultSenior Citizen – 60 years and over
201549Trystan BennettVocal – AdultSong from a Show; Film or Musical 18 – 25 years
201550Hazel Curnow : William ThomasVocal – AdultLadies or Mens Open – Song from a Show; Film or Musical
201554Trystan BennetVocal – AdultLadies or Mens Popular Song from World War I or World War II. The standard of choice of music will be taken into consideration
201561ChampagneBarbershopBarbershop Quartet – Any Voices
201562Avon HarmonyBarbershopBarbershop Chorus
201571St Buryan Academy Primary School ChoirChoirPrimary Schools with less than 100 pupils in the School
201572Devoran School ChoirChoirPrimary Schools with 100 or more pupils in the School
201576Tresillian SingersChoirLadies Choir – Intermediate
201577Camborne Ladies ChoirChoirLadies Choir – Advanced
201579St Stythians Male Voice ChoirChoirMale Voice Choirs – Advanced
201582Trengilly SingersChoirMixed Choirs to sing Sacred Music
201583Trengilly SingersChoirChoirs under 30 Voices
201584Trengilly SingersChoirMadrigal
201585Trengilly SingersChoirMixed Choirs
2015107Frank W LeanCompositionComposition – Open. Vocal; instrumental or both
2015112Mia ColePianoforteSolo – Pre Grade 1 standard
2015113Isobel DatsonPianoforteSolo – Grades 1-2 standard
2015115Barny McGregorPianoforteSolo – Grades 3-4 standard
2015117Siena HoadleyPianoforteSolo – Grades 5-6 standard
2015119Josephine CowleyPianoforteSolo – Grades 7 standard and above
2015121Josephine CowleyPianoforteSolo — Open
2015122Jez Kemp & Helen MoselyPianoforteDuet — Open
2015131Timothy LyneGuitar – ClassicalElementary to Grade 3 standard
2015150Tiffany DavisStringsAny String Instrument — Pre Grade 1 standard
2015151Ella ColeStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 1 & 2 standard
2015152Immogen DowseStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 3 & 4 standard
2015153Thomas RoyleStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass — Grades 5 & 6 standard
2015155Ciaran TrevenaStringsViolin; Viola; Cello; or Double Bass – Open
2015161Jessica WilkesRecorder – DescantGirls or Boys under 10 years
2015162Cerys NewberryRecorder – DescantGirls or Boys under 12 years
2015163Rachel ConstableRecorder – DescantOpen
2015167Amilie Rowe & Cerys NewberryRecorder – GroupsDuet – Primary school children
2015169Devoran School Recorder GroupRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Primary school children
2015170Baldhu Old Chapel Recorder GroupRecorder – GroupsGroups (3 or more players) – Open
2015171Beth BrownWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 1 & 2 standard
2015172Alison MaddernWoodwindAny Woodwind Instrument — Grades 3 & 4 standard
2015174Maia RobertsWoodwindAny Woodwind Instrument – Grades 7 & 8 standard
2015179Maia Roberts & Verena WatkissWoodwindWoodwind Duet – Open. Any two woodwind instruments
2015202Hannah ViantBrassGirls or Boys; under 13 years Slow Melody or Florid
2015203Harry FlintBrassGirls or Boys; under 15 years Slow Melody or Florid
2015204Andy WinghamBrassGirls or Boys; under 18 years Slow Melody or Florid
2015205Andy WinghamBrassOpen – Slow Melody
2015206Harry FlintBrassUnder 16 years – Florid Solo. (can be Air Varie; Polka or anything other than a slow melody)
2015207Andy WinghamBrassOpen – Florid Solo (can be Air Varie; Polka; or anything other than a Slow Melody)
2015211Bryony Snell & Marcus DunstanBrassDuet – Open
2015Mr & Mrs W R Williams CupAndy WinghamMost PromisingBrass Player
2015Mr & Mrs P Johns Challenge CupTimothy LyneMost PromisingGuitar Player (under 18)
2015The Agnes Jane Memorial TrophyKerenza HurrMost PromisingPianist (under 18)
2015The Lydia Holmes Memorial Challenge Cup (presented by The Cornwall Society of Recorder Players)Rachel ConstableMost PromisingRecorder Player (under 18)
2015Mrs E Nettle Challenge CupThomas RoyleMost PromisingStrings Player (under 18)
2015The Winifred Wing SalverKerenza HurrMost PromisingVocalist (under 18)
2015The Aldous Family Challenge CupMaia RobertsMost PromisingWoodwind Player (under 18)
2015The Marlene Doe Memorial CupCamborne Ladies ChoirSpecial AwardsAwarded to the best performance of Advanced Ladies Choir Class
2015The Eric Jeffrey Memorial RosebowlSt Stythians Male Voice ChoirSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained most marks
2015The Margaret Reynolds Memorial BatonTresillian SingersSpecial AwardsAwarded to the Adult Choir who obtained the highest mark
2015The Bob & Eileen Gilbert Perpetual BatonSt Stythians Male Voice ChoirSpecial AwardsAwarded to the best Advanced Male Voice Choir
2015The Kenneth Pelmear Challenge PlaqueMia Cole; Walt DewhurstSpecial AwardsAwarded to the competitor under 10 years obtaining the highest mark
2015The Peter Johns New Competitor AwardMia Cole; Walt DewhurstSpecial AwardsAwardes to best performance by a competitor new to Camborne Festival
2015Monetary Award of 100 (sponsored by the Rotary Club of Camborne)Maia Roberts & Kerenza Hurr (shared)Special AwardsAwarded to the Most Promising Young Musician
2015The Tyacks (1926) Ltd Perpetual TrophyVerena Watkiss & Maia Roberts; William Thomas; St Stythians Male Voice ChoirSpecial AwardsAwardd to the Best Performance of the Festival
2015The A W Parker Challenge CupAndy Wingham; Bryony Snell; Marcus DunstanSpecial AwardsAwarded to the Highest Mark in the Brass section
2015The Norman Johns CupAndy WinghamSpecial AwardsAwarded to the competitor obtaining the highest combined total marks within the Brass section (Air Varie & Slow Melody Open classes)
2015Quality Solicitors NALDERS Monetary award of 200St Stythians Male Voice ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir who obtained the highest aggregate mark
2015The George Smith Memorial Cup to the ChoirSt Stythians Male Voice ChoirSpecial AwardsAwarded to the Choir obtaining the Highest Mark for an Individual Piece
2015The Doris Clemens Memorial CupMia Cole; Isobel Datson; Josephine CowleySpecial AwardsAwarded to the pianist under 16 years obtaining the highest mark
2015The Ruth Brown Memorial Challenge PlateSt Buryan Academy Primary School ChoirSpecial AwardsAwarded to the School Choir obtaining most marks
2015Mabe Ladies Choir CupElaine MillerSpecial AwardsAward to to the Winner of the Championship Class for Adult Vocals
2015The Vivien Pike Perpetual Challenge CupHazell CurnowSpecial AwardsAward to the best female singer
2015The Michael Bosustow Memorial AwardWilliam ThomasSpecial AwardsAwarded to the best male singer

Return to Top